• rozwiń

"Nie wiadomo, czy mięso jest lepsze. Wiadomo, że zmienił się rząd"

"Nie wiadomo, czy mięso jest lepsze. Wiadomo, że zmienił się rząd"
Foto: TVN24.pl Foto: Rosyjska prasa pisze o przełomie w stosunkach polsko-rosyjskich

Informując o zapowiedzi zniesienia przez Moskwę embarga na import mięsa z Polski, rosyjska prasa podkreśla, że decyzja ta otwiera drogę do rozpoczęcia rokowań na temat nowej umowy Rosja-Unia Europejska. Gazety eksponują też rolę nowego premiera Donalda Tuska.

- Polska wieprzowina nie jest już dla Rosji przeszkodą na drodze do strategicznego partnerstwa z UE - podkreśla rządowa "Rossijskaja Gazieta". - Polscy farmerzy uzyskają dostęp do rosyjskiego rynku, a rosyjscy dyplomaci - możliwość zawarcia nowego porozumienia z Unią Europejską - dodaje dziennik.

Z kolei "Wiedomosti" zauważają, że "teraz można oczekiwać, że kolejny szczyt Rosja-UE w czerwcu 2008 roku w Chanty-Mansyjsku będzie owocniejszy niż poprzednie".

Dziennik przewiduje, że rozmowy na temat nowej umowy między Rosją i Unią Europejską będą długie i trudne.
- Polskie mięso nie było przyczyną ich wstrzymania - konflikt ten stał się wygodnym pretekstem. Stary format stosunków Rosja-UE już się wyczerpał, jednak jak powinien wyglądać nowy, nie wie żadna ze stron - piszą "Wiedomosti". Gazeta zaznacza też, iż "polskie mięso automatycznie nie rozwiąże głównych problemów w stosunkach Rosji i UE".

"Tusk spełnił oczekiwania Moskwy"

"Wiedomosti" konstatują również, "iż trudno powiedzieć, czy polskie mięso stało się lepsze i czystsze".
- Wiadomo za to, że w listopadzie w Polsce zmienił się rząd, a nowy premier Donald Tusk zadeklarował wolę normalizacji relacji z Rosją - wskazują "Wiedomosti".

Natomiast "Kommiersant" ocenia, że zniesienie embarga jest decyzją polityczną. Dziennik podkreśla, że "podejście Moskwy do mięsnego embarga zmieniło się po niedawnej zmianie rządu w Polsce i wyraźnym złagodzeniu przez nią stosunku do Moskwy".
- Nowy polski premier spełnił oczekiwania Moskwy. Już w pierwszym wystąpieniu programowym po nominacji na szefa rządu Donald Tusk obiecał znaczącą poprawę relacji z Rosją - przypomina "Kommiersant".

- Sytuację uratowało wybranie we wrześniu na szefa polskiego rządu Donalda Tuska, który opowiedział się za odblokowaniem rosyjsko-polskich stosunków. To on poczynił pierwszy krok w stronę odprężenia ogłaszając, że Polska nie będzie przeszkadzać Rosji we wstąpieniu do OECD - przypomina z kolei "Niezawisimaja Gazieta".

Rosja też zachowała twarz

W opinii "Niezawisimej Gaziety", zniesienie mięsnego embarga to dla Moskwy "kapitulacja bez utraty twarzy".
- Nie osiągnąwszy wyraźnych korzyści, Moskwa zgodziła się ustąpić Warszawie w ponad dwuletniej wojnie handlowej - zauważa dziennik.
- Działania Polski nie tylko pokazały, że ten niewielki kraj jest w stanie wyrządzić odczuwalną szkodę rosyjskim interesom międzynarodowym i gospodarczym, ale także zmusić Moskwę do szukania wyjścia ze ślepej uliczki - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

Dziennik ocenia, że "ten nieznaczący z praktycznego punktu widzenia, jednak symboliczny krok, pozwolił Rosji zachować twarz i pójść na zniesienie embarga na import polskiego mięsa".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane