• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nie uciekniesz już na Cypr

Nie uciekniesz już na Cypr
Foto: sxc.hu Foto: Cypr stał się podatkowym rajem dla polskich biznesmenów

Resort finansów przymierza się do renegocjowania umowy z Cyprem, która umożliwia polskim przedsiębiorcom płacenie niższych podatków - pisze we wtorek "Puls Biznesu".

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej rejestrują spółki na Cyprze, żeby płacić niższe podatki. Ministerstwo Finansów chce wyeliminować zapisy "tax sparing" z polskiej bazy traktatowej. Na mocy takiego właśnie postanowienia możliwe jest omijanie polskiego fiskusa.

Mechanizm polega na tym, że jeśli pomiędzy właściciela firmy a polską spółkę włoży się cypryjski podmiot, to podatek dochodowy dla firmy wynoszący 19 proc. jest pomniejszany o 10 punktów, które może pobierać Cypr. Rzecz w tym, że Cypr nie pobiera podatku, dzięki czemu stopa podatkowa spada do 9 proc. Na dodatek wynagrodzenie szefów spółek na Cyprze jest zwolnione z podatku - w ten sposób polski przedsiębiorca może nie płacić podatku dochodowego ani na Cyprze ani w Polsce - pisze gazeta.

Ministerstwo Finansów przygotowało już propozycje zmian w międzyrządowej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. - Podejmujemy obecnie działania zmierzające do jak najszybszego rozpoczęcia rozmów - informuje biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów lepiej jednak, by Polska poszła śladem innych krajów i wprowadziła takie same atrakcyjne dla przedsiębiorców zapisy.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane