• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Nie traktujmy Polaków jak barany"

"Nie traktujmy Polaków jak barany"
Foto: TVN24 Foto: Fundacja FOR zamierza rozpocząć kampanię poświęconą OFE

- Polaków nie można traktować jak barany - mówił dziennikarzom prof. Leszek Balcerowicz. To komentarz byłego ministra finansów i prezesa NBP do proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym. Balcerowicz będzie dziś gościem Konrada Piaseckiego w programie "Piaskiem po oczach" o godz. 20.

Według niego nie przejdzie ustawa, zabierająca z OFE 5 proc. wynagrodzeń brutto pracowników i pozostawiająca je w ZUS na wypłatę bieżących emerytur. Dodał, ze zmiany w OFE, wbrew zapewnieniom rządowym, zaszkodzą przyszłym emerytom.

Forum Obywatelskiego Rozwoju, na czele którego stoi prof. Balcerowicz, zapowiada na przyszły tydzień raport o planowanych przez rząd zmianach. Oprócz tego powstanie strona internetowa, gdzie eksperci przedstawią swoje zdanie o zmniejszeniu wpłat do OFE.

Rząd przekonuje do zmniejszenia transferów do OFE o około 15 mld zł rocznie, gdyż uważa, że nie da się znaleźć w inny sposób oszczędności. Balcerowicz podaje prosty przykład: Obecnie na usługi zewnętrzne, takie jak np. papier czy telefony państwo wydaje ok. 14 mld zł. Nawet 6 mld zł z tej kwoty budżet mógłby zaoszczędzić dzięki stworzeniu centrum zakupowego dla całej administracji rządowej. Zapowiadane od lat, nadal nie powstało.

Leszek Balcerowicz będzie gościem programu "Piaskiem po oczach" o godz. 20.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane