• rozwiń

Nie pożyczają już na hipotekę

Nie pożyczają już na hipotekę
Foto: scx.hu Foto: Kredyty w złotych stanowią teraz trzy czwarte wszystkich udzielanych na hipotekę

Zastój dotknął rynek kredytów hipotecznych. W I kwartale tego roku liczba takich kredytów spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 40 procent - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance. W ankiecie udział wzięło 14 największych banków w Polsce.

Niższa jest średnia wartość kredytu; wynosi ona teraz 175 tys. zł, czyli o 5 proc. mniej niż rok wcześniej, co wiąże się i ze spadkiem cen nieruchomości i z ostrzejszymi wymaganiami banków dotyczącymi wkładu własnego.

Istotnie spadła też liczba kredytów udzielanych w walutach obcych. Rok temu stanowiły one trzy czwarte wszystkich udzielonych pożyczek, teraz to tylko niewiele ponad jedna czwarta.

- Kredyty walutowe z popularnych, stały się ekskluzywnymi - piszą autorzy raportu. I dodają, że ich miejsce zajęły kredyty z rządową dopłatą udzielaną w ramach programu "Rodzina na swoim". Państwo zobowiązuje się w nim do spłacania przez osiem lat połowy odsetek za kredytobiorców uprawnionych do wzięcia udziału w programie. Obecnie już prawie co dziewiąty kredyt hipoteczny (10,7 proc.) zaciągany jest w ramach tego rozwiązania, a liczba udzielonych kredytów w ankietowanych bankach wzrosła o 150 proc. w porównaniu do stanu sprzed roku.

Słaby sektor bankowy

Sytuację na rynku kredytów eksperci firmy tłumaczą zwłaszcza słabszą kondycją sektora bankowego w Polsce i obawą przed jej pogorszeniem. W efekcie zmniejsza się nie tylko skłonność banków do udzielania kredytów, ale wzrastają marże.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane