• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Nie porzucajcie wolnego rynku"

Na dwa dni przed szczytem w stolicy USA na temat kryzysu ekonomicznego, prezydent George Bush bronił gospodarki rynkowej, ale także planów częściowego przejęcia przez rząd udziałów w prywatnych instytucjach finansowych zagrożonych bankructwem.

- Reformy w sektorze finansowym są niezbędne, ale długofalowe rozwiązanie dla dzisiejszych problemów to trwały rozwój gospodarczy. Najpewniejszą drogą do tego wzrostu są wolne rynki i wolni ludzie - powiedział Bush w Federal Hall w Nowym Jorku.

- Nie porzucajcie wolnego rynku - apelował do światowych przywódców przed szczytem G20.

Nawiązując do wielomiliardowych pakietów pomocy z budżetu na ratowanie banków, prezydent oświadczył: - Jestem człowiekiem zorientowanym na rynek, ale nie wtedy, kiedy stoimy przed perspektywą światowego krachu.

Nie przesadzić

Przestrzegł, aby w wyniku kryzysu - za który obwinia się m.in. nadmierną deregulację sektora finansowego - nie popaść w przeciwną skrajność i przesadzić z regulacją.

- Interwencja rządu nie jest lekarstwem na wszystko. Kraje europejskie, które mają ściślejsze regulacje, przeżywają takie same trudności jak my - powiedział.

Biedni najbardziej zagrożeni

Z apelem do przywódców państw grupy G20 (główne gospodarki rozwinięte i wschodzące) zwrócił się też sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. W opublikowanym liście zaapelował, żeby nie dopuścili, aby światowy kryzys finansowy stał się "ludzką tragedią" w krajach ubogich.

"Ludzie biedni i bezbronni na całym świecie, ale zwłaszcza w krajach rozwijających się będą najbardziej dotknięci przez przewidywane obecnie światowe spowolnienie gospodarcze" - napisał sekretarz generalny. "Przede wszystkim potrzebujemy połączyć siły i podjąć natychmiastowe działania, żeby nie dopuścić, by światowy kryzys stał się ludzką tragedią" - dodał.

Ban Ki Mun, który weźmie udział w waszyngtońskich obradach zapowiedział, że będzie starał się mówić w imieniu ponad 170 nieobecnych tam krajów.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane