• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

(Nie)partyjny klucz PO w zamkach instytucji i spółek

(Nie)partyjny klucz PO w zamkach instytucji i spółek
Foto: TVN24 Foto: PO zapowiada, że nie będzie kierować się polityką, przy doborze kadr

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział przyjęcie przez nowy rząd regulaminu określającego zasady wyboru członków zarządów i rad nadzorczych spółek skarbu państwa, aby uniemożliwić zasiadanie w nich politykom. Jak na razie, korzystając z większości w sejmikach, obsadza stanowiska agencji samorządowych.

- Mamy informacje, że od kilku tygodni trwają gorączkowe wymiany zarządów i rad nadzorczych spółek skarbu państwa. To jest zła praktyka. Chcemy z nią skończyć. Mam nadzieję, że jednym z pierwszych dokumentów, jaki przyjmie nowy minister skarbu, a w konsekwencji Rada Ministrów, będzie regulamin określający zasady wyboru członków zarządów i rad nadzorczych spółek skarbu państwa - mówił Chlebowski.

Regulamin - jak dodał - miałby określić zasady, wymagania, kompetencje, które muszą spełniać członkowie rad i zarządów.
- Na pewno zrobimy wszystko, żeby wycofywać polityków ze spółek skarbu państwa - na dodatek niekompetentnych polityków, ale będzie się to odbywać w oparciu o przyjęte, ustalone zasady - zapewnił.

Platforma mając poparcie PSL juz od dawna zapowiadała nową politykę kadrową i prywatyzacyjną nowego rządu. Zakłada ona m.in. wprowadzenie powyższego regulaminu, dokończenie procesu prywatyzacji i ograniczenie liczby spółek strategicznych.

Test w samorządach
Tymczasem Platforma Obywatelska, która w wyniku zeszłorocznych wyborów samorządowych rządzi, lub współrządzi w większości sejmików wojewódzkich prowadzi wymianę szefów agend wojewódzkich.

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, będąca największą spółką z większościowymi udziałami samorządu województwa małopolskiego, gdzie PO ma wiekszość, ma nowy zarząd. Związanego z PiS prezesa Witolda Śmiałka zastąpił kojarzony z PO Krzysztof Krzysztofiak, pełniący do tej pory funkcję prezesa Małopolskich Parków Przemysłowych.

Stanowisko stracił też dotychczasowy wiceprezes Jacek Zieliński. Na wiceprezesów zostali powołani: Marcin Dulian i Wojciech Szczepanik.

Krzysztof Krzysztofiak, dotychczasowy prezes Małopolskich Parków Przemysłowych Sp. z o.o., a także w latach 1999–2006 prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, zarządzającego krakowską Specjalną Strefą Ekonomiczną, od wielu lat zawodowo związany jest

MARR prowadzi m.in. Regionalne Centrum Obsługi Inwestora, a także zarządza funduszem poręczeń kredytowych oraz funduszem pożyczkowym dla przedsiębiorców. Współpracuje z samorządami lokalnymi w promocji ofert nieruchomości i projektów inwestycyjnych z Małopolski.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane