• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nie oddamy naszej giełdy?

Nie oddamy naszej giełdy?
Foto: TVN24.pl Foto: Trzech chętnych na GPW

Resort skarbu otworzy dziś koperty z ofertami kupna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Do prywatyzacji naszego parkietu może jednak w ogóle nie dojść, bo zgłosiło się tylko trzech chętnych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Wiele wskazuje na to, że sprzedaż większościowego pakietu akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych może zakończyć się porażką - zauważa "DzGP".

Wśród uczestników polskiego rynku kapitałowego pojawiają się jednak głosy, że nie będzie to dla Ministerstwa Skarbu duże zmartwienie, bo i tak dostanie pieniądze z dywidendy. – Nie zdziwiłbym się, gdyby giełda nie została sprywatyzowana. Minister skarbu przeforsował zmiany umożliwiające wypłatę dywidendy przez GPW – mówi gazecie przedstawiciel jednego z domów maklerskich.

Pół miliarda dywidendy

Do tego roku GPW nie mogła wypłacać dywidendy z zysków. Po zmianach w prawie, które niedawno weszły w życie, firma wypłaci Skarbowi Państwa ok. 500 mln zł z zysków z kilku ubiegłych lat. Termin wypłaty wyznaczy Rada Giełdy, możliwe, że na listopadowym posiedzeniu - spekuluje "DzGP". MSP od początku deklarowało, że sprzeda większościowy pakiet GPW, tylko jeśli firma wypłaci dywidendę, ponieważ nie chce oddawać gotówki zebranej w jej kasie.

Ministerstwo w piątek dostało trzy ostateczne oferty na zakup akcji GPW, jednak zapowiedziało, że otworzy je dzisiaj. Nie chciało odpowiedzieć na pytanie, ile z tych ofert pochodzi od członków giełdy, do których może trafić ok. 23 proc. akcji firmy, a ile od inwestorów branżowych zainteresowanych pakietem kontrolnym (minimum 51 proc. akcji). Wiadomo jednak, że jedną na pakiet kontrolny złożyła niemiecka Deutsche Boerse, która poinformowała o tym przed weekendem.

"DzGP" dowiedział się, że druga oferta pochodzi od członka giełdy, portugalskiego Banco Espirito Santo de Investimento. Zostaje więc jeszcze zagadkowa jedna oferta.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane