• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nie masz długu? I tak możesz być na liście

Nie masz długu? I tak możesz być na liście
Foto: sxc.hu Foto: Z długami trzeba uważać nawet, gdy się ich nie ma

Nie trzeba mieć długów, by zostać wpisanym do rejestru dłużników - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna". Dzieje się tak dlatego, że biura informacji gospodarczej nie weryfikują informacji, jakie są podawane przez wierzycieli.

Skutek jest taki, że na czarnych listach znajdziemy wiele firm, które w rzeczywistości nie mają żadnych zaległości finansowych. Biura tłumaczą, że to nie ich wina.

– BIG badają jedynie, czy wierzyciel przedstawił im odpowiednie dokumenty – mówi "DGP" Edyta Stępień, prawnik z Kancelarii Radców Prawnych Kurek, Kościółek, Wójcik. Są to np. faktury lub orzeczenia sądu z nadaną klauzulą wykonalności.

Taka, niezasłużona obecność w rejestrze, nie tylko stanowi przeszkodę w pozyskaniu kredytu, ale może być np. powodem odmowy podpisania umowy przez operatora telefonii komórkowej.

Co zrobić, żeby się wykreślić?

Aby zostać z wykreślonym z niechlubnego rejestru, trzeba interweniować bezpośrednio u rzekomego wierzyciela. Ten ma obowiązek najpóźniej w ciągu 14 dni usunąć nieprawdziwą informację.

Zarówno brak takiej reakcji, jak i samo nieuzasadnione zgłoszenie firmy do rejestru dłużników jest zagrożone grzywną do 30 tys. zł.

mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane