• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nie ma rozejmu w "wojnie mlecznej"

Nie ma rozejmu w "wojnie mlecznej"
Foto: sxc.hu Foto: "Wojna mleczna" trwa

Wszystko wskazuje, że tzw. wojna mleczna szybko się nie zakończy. Moskwa przerwała rozmowy z Mińskiem w sprawie wznowienia importu białoruskiego nabiału. Strona rosyjska mówi, że rozmowy zostały zerwane z powodu niekompetencji delegacji Białorusi.

O zerwaniu rozmów poinformował naczelny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Gienadij Oniszczenko.

Jego zdaniem chęć białoruskich ekspertów, by jak najszybciej uregulować konflikt, pozostaje w sprzeczności z wypowiedziami państwowych urzędników.

Mińsk oskarża Moskwę o polityczny charakter "mlecznej wojny". I chociaż premier Rosji Władimir Putin zaapelował w poniedziałek do rządu o powściągliwość w relacjach z Białorusią i o to, by nie obrażać się na ostry ton Białorusinów, to jednak Oniszczenko poczuł się wyraźnie urażony.

Dwa tygodnie konfliktu

Rosja wprowadziła na początku czerwca zakaz importu mleka i produktów mlecznych z Białorusi, Rosja wprowadziła na początku czerwca. Swoją decyzję uzasadniała niedotrzymywaniem przez stronę białoruską rosyjskich przepisów.

Każdy dzień "mlecznej wojny" to ogromne straty dla białoruskich eksporterów. A straty dla gospodarki Białorusi mogą być niedługo jeszcze większe, bo niezależni eksperci mówią, że wkrótce Rosja ograniczy import białoruskiego mięsa, ryb i sprzętu rolniczego.

Mińsk-Moskwa - trudne relacje

Już od jakiegoś czasu stosunki między Rosją a Białorusią pozostają napięte. Prezydent Aleksandr Łukaszenka ma bowiem pretensje, że Rosja traktuje Białoruś jak drugorzędnego partnera.

Kreml nie może pogodzić się z kolei z tym, że Białoruś coraz przychylniejszym okiem spogląda w stronę Unii Europejskiej. Jednym z objawów tego jest współpraca w ramach Partnerstwa Wschodniego.

kj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane