• rozwiń

Nie ma kolejnych ognisk ptasiej grypy

Nie ma kolejnych ognisk ptasiej grypy
Foto: TVN24.pl Foto: Minister rolnictwa uspokaja

- Nie ma kolejnych ognisk ptasiej grypy w Polsce - poinformował z trybuny sejmowej minister rolnictwa Marek Sawicki.

Sawicki podkreślił, że monitorowaniem sytuacji zajmują się odpowiednie służby, m.in. weterynarze, straż pożarna i policja. Według jego słów na terenie gminy Brudzeń Duży pod Płockiem zakończyła się już akcja uboju ptactwa z przydomowych gospodarstw.

Z kolei jak poinformował Hilary Januszczyk z płockiego powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego, po badaniach pobranych próbek nie potwierdzono obecności wirusa ptasiej grypy u 5 kur, które padły w jednym z gospodarstw w miejscowości Turza Mała. Mimo to w innym z gospodarstw, w miejscowości Rokicie, prewencyjnie wybito stado gołębi hodowlanych.

W całej gminie aż do odwołania obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu na obszar 3-km strefy zapowietrzonej dla osób, które nie mieszkają na tym terenie.

Obostrzenia obowiązują

Strefę zapowietrzoną oraz 10-km strefę zagrożenia utworzono jeszcze w sobotę wokół dwóch wykrytych wtedy ognisk wirusa ptasiej grypy na fermach indyczych w Uniejewie i Myśliborzycach.

Do odwołania na obszarze tym obowiązują także inne wprowadzone już wcześniej obostrzenia, m.in. nakaz odizolowania drobiu na terenie poszczególnych gospodarstw, a także zakaz organizowania targów i wystaw drobiu oraz zakaz jego transportu z wyjątkiem ruchu tranzytowego drogami głównymi


bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane