• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nie ma już ZNTK Łapy

Nie ma już ZNTK Łapy
Foto: TVN24 Foto: Łapy upadły bo PKP zrezygnował z ich usług

Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił we wtorek upadłość Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach (Podlaskie). W ciągu trzech miesięcy wierzyciele mogą zgłosić swoje wierzytelności do wyznaczonego sędziego.

Powodem ogłoszenia tzw. upadłości likwidacyjnej jest bardzo zła sytuacja finansowa spółki i fiasko poszukiwań inwestora strategicznego. Od kilku miesięcy pracownicy nie dostają wynagrodzeń, firma nie ma kontraktów na naprawę wagonów. Ogółem ZNTK Łapy mają ok. 30 mln zł zobowiązań, z część to m.in. należności z tytułu ubezpieczeń, w tym do ZUS oraz innych świadczeń. Według prezesa spółki Jacka Łupińskiego majątek firmy jest szacowany na 45 mln zł.

W czerwcu zarząd ZNTK SA złożył wniosek o upadłość po raz pierwszy, ale sąd zwrócił go spółce z powodu braków formalnych. Uzupełnianie dokumentacji zajęło kilka dni i kolejny wniosek trafił do sądu trzy tygodnie temu.

ZNTK Łapy istnieją od blisko 150 lat. To spółka giełdowa. 45 proc. akcji ma spółka TOWAG, w której udziały mają m.in. pracownicy i były wieloletni prezes ZNTK Ryszard Ekiert. Drugim znaczącym akcjonariuszem jest spółka KAPEA z Podkarpacia (ok. 12 proc. akcji). Reszta to drobni akcjonariusze, nie posiadający pojedynczo więcej niż 5 proc. akcji spółki.

Upadek zakładu to poważny problem dla 17-tysięcznej miejscowości. W wyniku bankructwa pracę straci bowiem 750 osób w samym ZNTK, nie licząc dotychczasowych kooperantów.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane