• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nie ma co liczyć na tańszy prąd

Nie ma co liczyć na tańszy prąd
Foto: sxc.hu Foto: Ceny prądu na razie bez zmian

- Firmy mogą liczyć w tym roku na spadek cen energii. Gospodarstwa domowe już nie - zapowiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora. Jego zdaniem, nie ma też obecnie warunków do uwolnienia rynku cen energii.

- Jeżeli chodzi o taryfy, które zatwierdzamy, to nie spodziewam się żadnych zmian w tym roku. Trudno będzie mówić tutaj o jakichkolwiek obniżkach dla grupy gospodarstw domowych, natomiast myślę, że na obniżki na zdrowo działającym rynku mógłby liczyć przemysł - powiedział Mariusz Swora. Tłumaczył, że powodem może być fakt, że rynkowe ceny hurtowe są często na niższym poziomie niż ten, który ustala URE, głównie ze względu na kryzys.

Mariusz Swora uważa jednak, że w 2010 roku znów może zwiększyć się zapotrzebowanie na energię. A co za tym idzie - wzrosną ceny. - W kontraktach na rok 2010 jest tendencja do powrotu do wysokich cen z końca ubiegłego roku - mówi prezes URE.

Nie czas na wolność

Pytany o planowane od dawna uwolnienie rynku cen energii Swora przewiduje, że nie nastąpi to szybko, bo rynek po prostu nie jest na to gotowy.
- Te warunki, które zostały postawione przez regulatora, nie zostały jeszcze spełnione, więc na razie nie ma warunków do uwolnienia rynku. Najpierw konieczne są zmiany legislacyjne w zakresie upłynnienia rynku hurtowego, pomocy odbiorcom, wzmocnienia pozycji regulatora, później badanie rynku i wtedy dopiero będzie można ocenić, na ile ten rynek jest konkurencyjny i podjąć decyzję - powiedział Mariusz Swora.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane