• rozwiń
  • WIG20 2204.45 +0.54%
  • WIG30 2505.46 +0.51%
  • WIG 58266.21 +0.49%
  • sWIG80 11648.96 +0.61%
  • mWIG40 3811.39 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:38

Dostosuj

"Nie ma co liczyć na obniżkę stóp"

"Nie ma co liczyć na obniżkę stóp"
Foto: TVN24.pl Foto: 3,5 proc. jest i tyle zostanie

Rozpoczynające się w wtorek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie zaowocuje zmianą stóp procentowych - mówią jednym głosem ekonomiści. Przed cięciami, według nich, powstrzymają RPP stosunkowo dobre dane z polskiej gospodarki oraz rosnąca inflacja. Rada ogłosi swoją decyzje w środę.

Eksperci twierdzą, że coraz lepsze dane z gospodarki połączone z coraz wyraźniejszą poprawą na rynkach globalnych powodują, że obecnie nie należy się nastawiać na kolejną obniżkę stóp procentowych. Mimo tego z niecierpliwością czekają na środowy komunikat RPP, bo będzie z niego prawdopodobnie wynikać czy Rada zmieniła swoją strategię wstrzymania się z obniżkami na dłużej.

Między słowami

Dość jednoznaczne znaki analitykom i rynkowi w tej sprawie wysyłają też sami członkowie RPP.

- Powinniśmy, zastanawiając się nad obniżkami stóp procentowych pamiętać, że mamy inflację relatywnie wysoką i po drugie, że mamy relatywnie niskie realne stopy procentowe. Jeżeli inflacja będzie się utrzymywała na tym poziomie - doprowadziłyby do ujemnych stóp procentowych, co z wielu względów jest niekorzystne dla gospodarki - mówił 19 sierpnia Jan Czekaj z RPP.

- Ponieważ inflacja nie spada, gospodarka ma szansę poprawy, maleńka furtka zatrzaskuje się. Szans na obniżki nie ma. Myślę, że w świetle dzisiejszych danych ten moment (wskazanie przez RPP w komunikacie, że cykl obniżek został definitywnie zakończony - red.) się zbliża - mówił tydzień wcześniej jeszcze bardziej zdecydowanie inny członek RPP Dariusz Filar.

Podobne wypowiedzi, mniej lub bardziej wyważone słychać też z ust pozostałych członków Rady.

Samotny Skrzypek

Pozostałych, choć nie wszystkich dziesięciu. Jedynym bowiem twardym zwolennikiem dalszych cięć stóp wydaje się wciąż pozostawać prezes NBP i szef Rady Sławomir Skrzypek. - Jesteśmy nadal w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - przyznał po lipcowym posiedzeniu.

Seria obniżek stóp rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Do czerwca tego roku, kiedy zostały one obniżone ostatni raz, poziom głównej spadł z 6 do 3,5 proc.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane