• rozwiń

Nie ma abolicji i co dalej?

Nie ma abolicji i co dalej?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Nie ma abolicji i co dalej?

Abolicja podatkowa miała być sposobem na uniknięcie podwójnego opodatkowania dla tych, którzy uzyskali przychody poza granicami kraju. Jednak pomysł nadal pozostaje projektem, który nie trafił jeszcze do laski marszałkowskiej. "Twój Brat PIT" radzi, w jaki sposób powinni się rozliczyć tacy podatnicy.

Według pomysłu Platformy Obywatelskiej abolicja podatkowa ma obejmować osoby, które pracowały za granicą w latach 2002-2007. Projekt zakłada, że podatek niezapłacony w Polsce, jak i naliczone od niego odsetki, ulegną umorzeniu. Ci, którzy taki podatek już zapłacili dostaną jego zwrot.

Zgodnie z projektem podatnicy będą mieli sześć miesięcy na złożenie odpowiedniego PIT-u AZ. Do wniosku będzie trzeba dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego uzyskanie przychodów i zapłatę podatku za granicą. Jednak do dziś projekt ten nie wpłynął do laski marszałkowskiej.

A zatem jak mają rozliczyć się osoby, które pracowały za granicą? - Niestety na razie tacy podatnicy będą musieli dokonać rozliczenia - wyjaśnia Anna Litwin z BDO Numerica.

- Jeśli przepisy wejdą w życie, podatek będzie zwrócony - dodaje. Jednak zdaniem eksperta nie należy ukrywać zagranicznych dochodów. - Urzędy skarbowe mają narzędzia, które pozwalają im sprawdzić, czy ktoś nie pracował w innym kraju - ostrzega.

Masz pytanie? Napisz, zadzwoń. Pomożemy!

Gość w studiu odpowiadał także na pytania widzów. Dotyczyły one m.in. kwestii zapłaty podatku od pieniędzy przesłanych do Polski, czy PIT-u, na którym powinien się rozliczyć podatnik, który pobiera zasiłek dla bezrobotnych w Polsce i uzyskał przychody za granicą.

Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

mwr//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane