• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nie licz na ulgę za ubezpieczenie zdrowotne

Nie licz 
na ulgę za ubezpieczenie zdrowotne
Foto: TVN24 Foto: Do dodatkowych ubezpieczeń miały nas zachęcać ulgi w PIT

Minister zdrowia szumnie zapowiadała upowszechnienie dodatkowych, prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Do ich kupowania miała nas zachęcać ulga w podatku dochodowym PIT. Nie zachęci - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", która ustaliła, że ulgom sprzeciwił się kategorycznie minister finansów.

Odliczanie wydatków na polisy to sztandarowy postulat projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych - zaznacza "DGP". W przyszłym tygodniu kończą się jej konsultacje społeczne. Ze stanowiska, jakie gazeta otrzymała od ministerstwa finansów, wynika jednak, że nowych ulg podatkowych nie będzie.

"Przyjęcie ulgi pozostaje w sprzeczności z ustawą o finansach publicznych" - twierdzi resort finansów. Powołuje się przy tym na nowelizację tej ustawy z grudnia 2010 r.

Jak wyjaśnia, ponieważ przeciwko Polsce toczy się podjęta przez Komisję Europejską tzw. procedura nadmiernego deficytu, to rząd nie może przyjmować żadnych projektów wprowadzających nowe zwolnienia czy ulgi - nic, co uszczupliłoby dochody budżetu.

"DGP" zauważa jednak, że rząd już raz obszedł te ograniczenia: w uchwalonej właśnie przez Sejm ustawie są ulgi podatkowe dla dodatkowo oszczędzających na emeryturę w ramach indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Minister Jacek Rostowski przy pomocy skomplikowanych wyliczeń tłumaczył, że budżet zaoszczędzi na przekazywaniu składek OFE 18,3 mld zł, a przy tym koszt ulgi na IKZE wyniesie najwyżej 400 mln zł.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane