• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nie każdą kartą zapłacisz za zakupy?

Nie każdą kartą zapłacisz za zakupy?
Foto: TVN 24 Foto: Sklepy mają decydować, którą kartę przyjąć

Resort finansów ma pomysł, jak obniżyć opłaty od transakcji kartami. Firmy handlowe i usługowe miałyby same decydować, które plastiki obsługiwać - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Właściciele sklepów mogą dziś jedynie decydować o tym, czy akceptują kary danej organizacji, a więc np. Visy lub MasterCard. Jeśli którąś wybiorą, muszą akcpetować wszystkie rodzaje kart z jej logo. Jak pisze "DGP", resort finansów chce to zmienić i pozwolić firmom obsługiwać tylko wybrane karty, od których prowizja jest niska.

Eksperci już ostrzegają przed bałaganem przy kasach w supremarketach. Bowiem, jak pisze dziennik, może się zdarzyć, że dopiero przy próbie płataności okaże się, czy w danym sklepie możemy zapłacić swoją kartą.

Kilka projektów

Zmiany, o których mowa, mają się pojawić w ustawie o usługach płatniczych. Projekty nowelizacji przygotowały kluby parlamentarne: PSL, Ruch Palikota, PiS i Solidarna Polska, a także NBP.

MF pracuje nad stanowiskiem do tych projektów. Będzie też proponować własne rozwiązania, w tym możliwość wyboru akceptowanych kart - czytamy w "DGP".

Resort chce też, by maksymalna wysokość prowizji interchange była uregulowana w ustawie (interchange to największa część, stanowiąca 85 proc. opłat przekazywanych przez sklepy właścicielom terminali). O stawkach pobieranych przez operatorów miałby decydować rynek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane