• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Nie czeka was zagłada"

"Nie czeka was zagłada"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Nouriel Roubini chwali Polskę

Polska dobrze radzi sobie z globalnym kryzysem - tak Nouriel Roubini chwali nasz kraj w wywiadzie udzielonym w Davos TVN CNBC Biznes. Ekonomista, który przewidział załamanie światowej gospodarki i od tego czasu nazywany jest "Doktorem Zagładą", jest spokojny o dalszy rozwój Polski, ale podkreśla, że nie każdy kraj regionu ma tak dobre perspektywy.

- Europa Centralna i Środkowa nie jest jednorodnym organizmem. Mamy tutaj na przykład Polskę czy Czechy, czyli kraje, których gospodarki są w dobrej kondycji i ja osobiście całkiem optymistycznie patrzę na te kraje. Ale należy też wspomnieć o tym, że wiele gospodarek regionu przeżywa problemy, na przykład Litwa - powiedział prezes RGE monitor TVN CNBC Biznes.

- A więc podkreślam ten region nie jest jednolity, są kraje, o które bardziej się martwię ale także te, które radzą sobie dobrze, na przykład Polska - dodał.

"Doktor Zagłada" niedawno jeszcze ostrzegał, że najbardziej rozwinięte gospodarki świata jeszcze przez 3 lata będą rozwijać się poniżej swojego potencjału, a światu zagraża recesja o dwóch dnach, czyli w kształcie litery W.

Roubini jest jednym z 2,5 tysiąca uczestników Światowego Forum Ekonomicznego, które rozpoczęło się w Davos. 40. forum odbywa się pod hasłem - "Przemyśleć, zaprojektować na nowo i odbudować". Ekonomiści, prezesi największych firm na świecie i politycy będą się wspólnie zastanawiać nad tym, jak poprawić stan światowej gospodarki po kryzysie finansowym i globalnej recesji.

Obrady w Davos skupią się wokół trzech idei. Mowa o przemyśleniu modeli biznesowych i schematów zarządzania ryzykiem, o ponownym zaprojektowaniu instytucji działających w gospodarce i o odbudowie zaufania. Organizatorzy podkreślają, że hasło szczytu – Przemyśl, zaprojektuj na nowo, odbuduj” - jest wezwaniem do działania. Uczestnicy konferencji pochylą się też nad zagrożeniami dla wzrostu gospodarczego – nad groźbą powstania baniek spekulacyjnych, zapaści globalnego popytu i nad lukami w systemach nadzoru – zwłaszcza w sektorze finansowym. Poza tym wśród tematów obrad znajdą się zmiany klimatu, rozprzestrzenianie się broni jądrowej i zagrożenie pandemiami.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane