• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nie chcemy, żeby państwo do nas dopłacało

Nie chcemy, żeby państwo do nas dopłacało
Foto: TVN24 Foto: Z uruchomionych 7 miesięcy temu dopłat państwa do spłaty kredytów hipotecznych bezrobotnym skorzystały zaledwie 943 osoby

Polacy nie chcą pomocy w spłacie kredytów. Z uruchomionych ponad 7 miesięcy temu rządowych dopłat do rat kredytów hipotecznych, korzystają zaledwie 943 osoby. Na pomoc zarezerwowano 400 mln zł, a do tej pory wypłacono niecałe 3 mln zł.

Jak ocenia wiceminister pracy Czesława Ostrowska w TVN CNBC Biznes, brak chętnych spowodowany jest tym że Polacy nadzwyczaj dobrze poradzili sobie ze spowolnieniem gospodarczym.

- Ja bym nie powiedziała, że to jest klapa, dlatego że wprowadzony nowy instrument, który nigdy do tej pory nie był stosowany, gdyż nie jest stosowany powszechnie w krajach europejskich, zapewnił w jakiś sposób poczucie bezpieczeństwa ludziom, którzy obawiali się utraty pracy. Proszę zwrócić uwagę, że u nas kredyt hipoteczny nie jest dobrem powszechnym i ktoś kto nie jest wiarygodny dla banku tego kredytu nie dostanie. Okazuje się, że ludzie, którzy brali kredyt, w mniejszym stopniu tracili pracę niż ci, którzy tego kredytu nie mieli.

Jakie są warunki dopłat?

Od 5 sierpnia zeszłego roku osoby bezrobotne, które mają kredyt hipoteczny zaciągnięty na swoje jedyne mieszkanie, mogą korzystać z pomocy państwa w jego spłacie. Warunkiem otrzymania pomocy jest utrata zatrudnienia po 1 lipca 2008 roku, zarejestrowanie się w urzędzie pracy i złożenie wniosku o pomoc do starosty.

Państwo spłaca raty kredytu przez rok - maksymalnie po 1,2 tys. zł miesięcznie. Potem nastąpi dwuletni okres karencji, po którym kredyt będzie zwracany w ciągu 8 lat, w równych ratach, płatnych na rachunek bankowy Funduszu Pracy. Pożyczka państwa nie jest oprocentowania ani obciążona żadnymi dodatkowymi opłatami. Jeśli bezrobotny będzie nadal w trudnej sytuacji finansowej, pożyczka może mu zostać umorzona. Po 2010 roku ustawa o pomocy przestanie obowiązywać.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane