• rozwiń

"Nie chcemy wróżyć z fusów"

"Nie chcemy wróżyć z fusów"
Foto: TVN24 Foto: Jacek Rostowski o budżecie i kryzysie

- Pracujemy nad nowelizacją budżetu, ale czekamy na kluczowe dane - powtórzył w poniedziałek po raz kolejny minister finansów Jacek Rostowski odpowiadając na pytania, dlaczego rząd zwleka z nowelizacją budżetu. Podkreślił też, również po raz kolejny, że gospodarka Polski wygląda bardzo dobrze na tle innych.

- W pierwszym kwartale tego roku spodziewamy się wzrostu dochodu narodowego. To jest kluczowy fakt, który odróżnia nas od innych krajów. Musi on być bazą strategii polskiego rządu - powiedział Jacek Rostowski na konferencji prasowej. Przytoczył przy tym, znane już z debaty o kryzysie po piątkowym orędziu dane o spadku PKB w pierwszym kwartale u naszych sąsiadów wynoszące od kilku do nawet 20 proc. na Ukraine.

Nowelizacja w toku

A dane o polskim PKB w pierwszych trzech miesiącach tego roku oraz wpływy z podatków, zwłaszcza PIT, które Ministerstwo Finansów pozna niedługo, mają być podstawą do nowelizacji budżetu planowanej na początek lipca. - Nie chcemy wróżyć w fusów. Chcemy najpierw poznać te dane - podkreślił minister. Te o dynamice PKB w Polsce w pierwszym kwartale Główny Urząd Statystyczny poda w piątek 29 maja o godz. 10.00.

Minister zastrzegł jednak, że deficytu nie będzie chciał zwiększać. - Wyniki krajów które to zrobiły, pokazują, że nie jest to dobra droga - wyjaśnił.

Strzelając śmiechem

Jacek Rostowski powtórzył także, że Polska radzi sobie z kryzysem dużo lepiej niż inne kraje.
- Ci, którzy mówili w październiku, że nadchodzi kryzys finansowy - nie mieli racji. Według niego dotknął nas jedynie kryzys gospodarczy, ale nie aż tak dotkliwie. - Wiedzieliśmy, ze Polska będzie sobie radziła dobrze, ale nie aż tak - dodał.

A to, dlaczego w Polsce jest dobrze, minister tłumaczy następująco.

- Przypomniała mi się pewna anegdota: podczas jednego ze szczytów Unii Europejskiej podeszło do mnie dwóch ministrów z innych krajów i zapytali mnie, jak myśmy to zrobili, że polskie wyniki gospodarcze są tak zaskakujące. A ja powiedziałem, że to wynik 20 lat budowania silnej gospodarki w Polsce mówił Rostowski. - To jest nasza kluczowa przewaga dzięki czemu mamy swoją bezpieczniejszą drogę przez kryzys. Za to chciałbym podziękować wszystkim Polakom - stwierdził minister.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane