• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nie chcą produkcji Fiata w Serbii

Nie chcą produkcji Fiata w Serbii
Foto: Wikimedia Commons/Thomas doerfer Foto: Fiat ma zwiększyć produkcję m.in. Pand

Jednym głosem zabrzmiał we Włoszech chór protestów przeciwko decyzji Fiata o tym, że nowy model minivana - LO będzie produkowany w Serbii. Politycy koalicji, opozycji i związkowcy są oburzeni tą zapowiedzią. Wszyscy domagają się wyjaśnień od dyrekcji koncernu.

Przeciwnicy projektu mówią o zagrożeniu dla istnienia włoskich fabryk Fiata, które - zgodnie z planem strategicznym turyńskiej firmy, noszącym hasło "Fabbrica Italia" - mają produkować znacznie więcej aut niż dotychczas.

Produkcja w Serbii to "żart"

Przypomina się też, że produkcja nowego modelu była planowana w historycznej fabryce koncernu - Mirafiori w Turynie - będącej symbolem tej marki. Opozycja apeluje do rządu o interwencję, zdziwieni są też ministrowie.

Włoski minister pracy i polityki socjalnej Maurizio Sacconi wyraził przekonanie, że konieczne są jak najszybsze rozmowy komisji trójstronnej na temat planów koncernu.

Inny minister z rządu Silvio Berlusconiego, Roberto Calderoli oświadczył, że produkcja nowego samochodu w Serbii to "żart" i ostrzegł, że spotka się to ze stanowczą opozycją ze strony rządzącej większości.

Koniec "Fabbrica Italia"?

Władze regionu Piemont zażądały natychmiastowego spotkania z dyrektorem generalnym firmy Sergio Marchionne, by - jak wyjaśniły - bronić robotników z tamtejszego zakładu.

Burmistrz Turynu Sergio Chiamparino powiedział, że "paradoksem byłoby, gdyby robotnicy z Turynu musieli ponosić konsekwencje decyzji w sprawie zakładu w Pomigliano d'Arco". To tam przeniesiona zostanie z Polski produkcja nowej pandy.

Lider największej siły wśród centrolewicowej opozycji - Partii Demokratycznej - Pier Luigi Bersani uznał zapowiedź Fiata za "zdumiewającą". Przypomniał , że słowo Fiat to skrót nazwy: Fabbrica italiana automobili Torino. Jego zdaniem koncern powinien mieć na uwadze zasoby przemysłowe Włoch.

Nowe minivan już w planach

Tymczasem w serbskiej fabryce - jak ujawniły włoskie media - eksperci z centrali w Turynie już omawiają szczegóły realizacji projektu produkcji nowego minivana.

Według planów koncernu w zakładzie w Kragujevacu w Serbii ma być produkowanych 190 tysięcy aut rocznie. Nowy model - jeden z kilkunastu już zapowiedzianych przez koncern na najbliższe lata - ma zastąpić multiplę. Szacuje się, że w serbską fabrykę zostanie zainwestowanych około 800 milionów euro.

amk/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane