• rozwiń

Nie będzie VAT-u za używane mieszkanie

Nie będzie VAT-u za używane mieszkanie
Foto: TVN24 Foto: VAT tylko przy pierwszym zasiedleniu

Szykują się zmiany w opodatkowaniu używanych nieruchomości. Projekt dużej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, że wszystkie budynki i budowle lub ich części mają być objęte zwolnieniem z VAT gdy wprowadzi się juz pierwszy lokator - donosi "Gazeta Prawna".

Oznacza to, że każdy kolejny nabywca danej nieruchomości będzie zwolniony z płacenia podatku VAT. Projekt przewiduje też możliwość wyboru przez strony opodatkowania zamiast zwolnienia, co zdaniem ekspertów uatrakcyjni funkcjonowanie firm deweloperskich na wtórnym rynku mieszkalnym.

Analitycy podkreślają, że nowe rozwiązania powinny ułatwić rozliczenia VAT i są wynikiem dostosowania naszych regulacji do dyrektywy unijnej. W związku z tym powstaje pytanie, czy obecne prawo w tym zakresie jest sprzeczne z przepisami UE. Zdaniem cytowanego przez gazetę Marka Wojdy, doradcy podatkowego w Baker & McKenzie, obowiązujące przepisy nieprecyzyjnie wypełniają dyrektywę, zawężając zakres zwolnienia dla tych towarów.

– Zwolnieniu podlega dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego z wyjątkiem tych, które mają być zasiedlone po raz pierwszy. Ponadto dostawa budynków podlega zwolnieniu, jeśli spełniają one kryteria towarów używanych. Podatnikowi nie przysługiwało także prawo do odliczenia VAT – tłumaczy Marek Wojda. Definicja nieruchomości używanej ma zostać zlikwidowana.

mwr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane