• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nici z szansy na gaz spoza Rosji

Nici z szansy na gaz spoza Rosji
Foto: TVN24 Foto: Nie będzie gazu ze Skanledu

Sypią się plany dywersyfikacji dostaw gazu. Z powodu zmiany warunków makro i braku możliwości zapewnienia dostaw surowca, konsorcjum, które miało realizować projekt Skanled, a w którym uczestniczyło PGNiG, zdecydowało o zawieszeniu budowania nowego gazociągu.

- Pomimo podejmowanych przez PGNiG starań o realizację projektu Skanled, uczestnicy konsorcjum w dniu 29 kwietnia 2009 roku podjęli decyzję o zawieszeniu realizacji tego przedsięwzięcia. Stało się tak z powodu zmiany warunków makroekonomicznych oraz braku możliwości zapewnienia dostaw surowca, który miał być transportowany tym gazociągiem. Samodzielna realizacja projektu Skanled wykracza poza możliwości finansowe i organizacyjne PGNiG - podało w komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Nie wyszło, bo...

Dwa główne powody decydujące o wstrzymaniu projektu to zmiana warunków makroekonomicznych i brak możliwości zapewnienia dostaw surowca, który miał być transportowany tym gazociągiem.

Skanled miał przebiegać wzdłuż południowego wybrzeża Norwegii; w cieśninie Kattegat miał rozwidlać się na odnogę duńską i szwedzką. Po powstaniu kolejnego morskiego gazociągu Baltic Pipe, pojawiłaby się możliwość połączenia duńskiego systemu gazowego z polskim wybrzeżem w Niechorzu.

Przepustowość długiego na 240 km gazociągu miała wynieść ok. 3 mld metrów sześciennych. Gazociąg miał rozpocząć pracę w 2012 roku.

Nadzieja ciągle jest

Spółka liczy, że w związku z tą decyzją OGP GAZ-SYSTEM oraz Energinet.dk przedstawią informację na temat dalszych działań w zakresie realizacji projektu Baltic Pipe, mającego działać jako dwukierunkowe połączenie pomiędzy Danią a Polską.

PGNiG podkreśla, że nie będzie się wycofywać z rozwoju na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, związanego z zagospodarowaniem i eksploatacją złóż objętych koncesjami należącymi do PGNiG Norway.

Teraz spółka ma się skupić na realizacji innych projektów dywersyfikacyjnych.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane