• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

NFZ i Kamsoft podzielą się 1 mln złotych kary

NFZ i Kamsoft podzielą się 1 mln złotych kary
Foto: TVN24 Foto: NFZ zapłaci karę z pieniędzy podatników

Kary o łącznej wysokości miliona złotych nałożył UOKiK na Narodowy Fundusz Zdrowia i Przedsiębiorstwo Informatyczne Kamsoft za ograniczanie konkurencji.

Wspólne działania NFZ i Kamsoftu, których celem było promowanie nowego programu komputerowego służącego do rozliczania świadczeń zdrowotnych przez placówki medyczne, były niezgodne z prawem - uznał prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Porozumienie obu instytucji spowodowało, że placówki współpracujące z Funduszem zaczęły rezygnować z oferty informatycznej dostępnej na rynku i przechodziły na program Kamsoftu. Oprogramowanie tej firmy NFZ nie tylko promował, ale również udostępniał bezpłatnie na swoich stronach internetowych w wersji jednostanowiskowej. To otworzyło spółce drogę do opanowania rynku programów komputerowych obsługujących placówki medyczne. W opinii prezesa UOKiK, istniejące nielegalne porozumienie przyczyniło się do ograniczenia dostępu do tego rynku innym przedsiębiorcom.

UOKiK ustalił, że szkodliwa praktyka trwała od 2004 roku.

Prezes Urzędu nakazał jej zaprzestania i nałożył na NFZ i Kamsoft kary pieniężne - za praktyki monopolistyczne zapłacą po 500 tys. zł kary.

Nie jest to pierwsza decyzja dotycząca ukarania NFZ. W marcu prezes UOKiK zobowiązał instytucję do zmiany zasad ustalania ceny na usługi stomatologiczne. Zdaniem Urzędu, Fundusz zaniżał koszty usług. Wówczas UOKiK odstąpił od nałożenia kary finansowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane