• rozwiń

NFZ i Kamsoft podzielą się 1 mln złotych kary

NFZ i Kamsoft podzielą się 1 mln złotych kary
Foto: TVN24 Foto: NFZ zapłaci karę z pieniędzy podatników

Kary o łącznej wysokości miliona złotych nałożył UOKiK na Narodowy Fundusz Zdrowia i Przedsiębiorstwo Informatyczne Kamsoft za ograniczanie konkurencji.

Wspólne działania NFZ i Kamsoftu, których celem było promowanie nowego programu komputerowego służącego do rozliczania świadczeń zdrowotnych przez placówki medyczne, były niezgodne z prawem - uznał prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Porozumienie obu instytucji spowodowało, że placówki współpracujące z Funduszem zaczęły rezygnować z oferty informatycznej dostępnej na rynku i przechodziły na program Kamsoftu. Oprogramowanie tej firmy NFZ nie tylko promował, ale również udostępniał bezpłatnie na swoich stronach internetowych w wersji jednostanowiskowej. To otworzyło spółce drogę do opanowania rynku programów komputerowych obsługujących placówki medyczne. W opinii prezesa UOKiK, istniejące nielegalne porozumienie przyczyniło się do ograniczenia dostępu do tego rynku innym przedsiębiorcom.

UOKiK ustalił, że szkodliwa praktyka trwała od 2004 roku.

Prezes Urzędu nakazał jej zaprzestania i nałożył na NFZ i Kamsoft kary pieniężne - za praktyki monopolistyczne zapłacą po 500 tys. zł kary.

Nie jest to pierwsza decyzja dotycząca ukarania NFZ. W marcu prezes UOKiK zobowiązał instytucję do zmiany zasad ustalania ceny na usługi stomatologiczne. Zdaniem Urzędu, Fundusz zaniżał koszty usług. Wówczas UOKiK odstąpił od nałożenia kary finansowej.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane