• rozwiń

NFZ dostaje mniej naszych pieniędzy

NFZ dostaje mniej naszych pieniędzy
Foto: TVN24 Foto: Plany finansowe NFZ trzeba będzie zweryfikować?

Do Narodowego Funduszu Zdrowia w lutym wpłynęło o 23 mln zł mniej niż zakładano w planie finansowym - dowiedziała się PAP w NFZ. Według ekspertów wynika to ze spowolnienia gospodarczego i zmniejszenia liczby osób pracujących.

Rzeczniczka Funduszu Edyta Grabowska-Woźniak podkreśla, że chociaż z perspektywy dwóch pierwszych miesięcy tego roku wpływy ze składki są na plusie, to obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że nie będzie tak znaczącego wzrostu wyceny świadczeń medycznych, jak w poprzednich latach.

Trzeba będzie oszczędzać...

- W tym roku na pewno nie będzie już takiej sytuacji, jak w poprzednich latach, gdy odnotowywano duży wzrost gospodarczy, rosły pensje i wpływy ze składek były większe niż zakładaliśmy w planie finansowym. Dzięki temu mogliśmy podwyższać wycenę świadczeń medycznych - powiedziała Grabowska-Woźniak.

- Ewentualne niższe wpływy środków ze składki w kolejnych miesiącach zostaną pokryte przez nadwyżkę z 2008 r. Na razie nie ma potrzeby, by NFZ korzystał z kredytów bankowych - dodała.

W ocenie eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich Roberta Mołdacha dalsze utrzymywanie się wzrostu gospodarczego na niskim poziomie sprawi, że do Funduszu będzie trafiać znacznie mniej pieniędzy niż do tej pory. - Wpływy NFZ są zależne od kondycji gospodarczej kraju, od liczby zatrudnionych i ich wynagrodzeń. Jeżeli odnotowujemy spowolnienie gospodarki, spada liczba zatrudnionych, to także maleją wpływy do NFZ - podkreślił Mołdach.

Mniej z nas pracuje

Zaznaczył też, iż nie sądzi, by obecna sytuacja gospodarcza doprowadziła do zachwiania stabilności finansowej Funduszu. Dodał jednak, że może przyczynić się do ograniczenia dostępności świadczeń medycznych. - NFZ może bilansować ubytek wpływów. Może skorzystać z kredytów bankowych - dodał ekspert KPP.

Wydatki na ochronę zdrowia wynoszą w Polsce 6,3 proc. PKB. W 2008 r. NFZ wydał na świadczenia 51 mld zł, z czego na lecznictwo szpitalne 21 mld zł. To o 10 mld zł więcej, niż w 2007 r. i dwa razy więcej, niż w chwili wprowadzenia systemu ubezpieczeniowego w służbie zdrowia – w 1999 r.

NFZ informował w grudniu, że w 2009 r. będzie zmuszony do zmniejszenia swego planu finansowego. Korekta ma wynieść około miliarda złotych. Zatwierdzony we wrześniu 2008 r. plan finansowy zakładał, że na kontach Funduszu w bieżącym roku znajdzie się około 54 mld zł.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane