• rozwiń
  • WIG20 2218.33 -0.52%
  • WIG30 2520.54 -0.43%
  • WIG 58610.49 -0.41%
  • sWIG80 11601.98 -0.03%
  • mWIG40 3788.21 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:50

Dostosuj

"New York Timesa" już za darmo nie poczytasz

"New York Timesa" już za darmo nie poczytasz
Foto: NYT Foto: "NYT" wprowadza opłaty za dostęp w Sieci (n/z w prawym górnym rogu link do listu wydawcy w tej sprawie)

Uważasz, że "New York Times" ma ciekawe informacje? Publikuje ważne opinie? Pewnie dalej tak bedzie, ale jedno się zmieni: jeśli będziesz chciał nadal go czytać w Sieci, to będziesz musiał za to zapłacić. Renomowana amerykańska gazeta dołącza do tych mediów, które za dostęp do swych treści chcą pieniędzy od internautów.

Zmiany nastąpią szybko: już od dziś za czytanie "NYT" w internecie płacić muszą mieszkańcy Kanady, za dziesięć dni - od 28 marca - obejmie to pozostałych użytkowników, także tych z USA.

"Potraktujcie to jako inwestycję"

"To ważny krok, który - mamy nadzieję - potraktujecie jako inwestycję w "The Times", która wzmocni naszą zdolność do zapewnienia wysokiej jakości dziennikarstwa dla czytelników na całym świecie i na każdej platformie" - pisze w swoim liście do czytelników wydawca "NYR" Arthur Sulzberger.

Opłaty nie wydają się wygórowane. Pierwszych 20 artykułów przeczytanych w ciągu każdego miesiąca ma być darmowych. Potem czytelnik zostanie zapytany, czy chce zostać wykupić cyfrową subskrypcję. Użytkownicy aplikacji NYT dla smartfonów i tabletów będą mieć darmowy dostęp do sekcji "Top News", ale by korzystać z innych części serwisu muszą również wykupić subskrypcję.

Największa gazeta w USA

Prenumeratorzy wydania papierowego "NYT", a także papierowej wersji należącego do tego samego wydawnictwa "International Herald Tribune" subskrypcję cyfrową otrzymają gratis. Pozostali za czytanie "New York Timesa" on-line będą musieli w najprostszym pakiecie zapłacić 3,75 dolarów (równowartość 2,70 euro) za tydzień. Gazeta oferuje również inne plany taryfowe.

"New York Times" zatrudnia ponad 1 200 pracowników i jest największą gazetą w Stanach Zjednoczonych. Jej strona internetowa notuje 17 milionów użytkowników miesięcznie.

Murdoch przetarł szlak

W maju zeszłego roku opłaty za dostęp do wydania internetowego jako pierwsza z wielkich gazet świata wprowadził londyński "The Times", należący do australijskiego magnata medialnego Rupperta Murdocha. Media z uwagą przyglądały się temu eksperymentowi, sądząc, że jego wynik może dać sygnał innym wydawcom, czy warto inwestować w system odpłatności. Regularna opłata za dostęp do "Timesa" wynosi 2 funty tygodniowo (równowartość nieco ponad 3,20 dol. lub 2,30 euro).

Po czterech miesiącach Murdoch ogłosił, ze w tym czasie gazeta zdobyła ponad sto tysięcy abonentów, a 50 tysięcy z nich opłacało subskrypcję co miesiąc. Ponadto kolejne sto tysięcy prenumeratorów wydania papierowego aktywowało bezpłatny dla nich dostęp do wersji internetowej.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane