• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Netia nie chce dokładać do Playa

Netia nie chce dokładać do Playa
Foto: TVN24 Foto: Play ciąży Netii, więc spółka chce się do pozbyć

Netia nie chce dłużej finansować deficytowej sieci komórkowej - czytamy w "Rzeczpospolitej". Potrzebuje też pieniędzy na własny rozwój. Dlatego rozważa sprzedaż swoich 23 proc. udziałów w P4 - operatorze sieci Play.

Zamiast połączyć się z P4, tak jak to było planowane, Netia najprawdopodobniej sprzeda swoje udziały w spółce. Nie wiadomo jeszcze, czy deklarację na zakup jej udziałów złożyli dotychczasowi udziałowcy, czy nowy inwestor. Według nieoficjalnych informacji jest to nowa firma zainteresowana wejściem w komórkową sieć i jej doinwestowaniem. P4 bardzo tego potrzebuje.

Każdy potrzebuje pieniędzy...

Według Mirosława Godlewskiego, szefa Netii, ze sprzedaży udziałów w P4 jego spółka uzyskałaby pieniądze, których potrzebuje na własne inwestycje w rozwój usług dostępu do Internetu. To one stały się filarem strategii Netii. Mirosław Godlewski liczy na około 400 mln zł za sprzedaż udziałów w P4. Tyle bowiem Netia potrzebuje jeszcze na realizację swego trzyletniego planu inwestycyjnego.

– Otrzymaliśmy od Rabobanku kredyt na 300 mln zł. Rozważamy teraz, czy resztę z potrzebnych 700 mln zł zdobyć na rynku publicznym w wyniku emisji akcji, czy poprzez sprzedaż udziałów w P4 – powiedział „Rz" Mirosław Godlewski.

Według niego pozostali udziałowcy – cypryjski fundusz Tollerton Investments oraz islandzki Novator – akceptują plany Netii, a ze swojej strony podtrzymują chęć dalszego finansowania P4. Dla Netii zaczyna to być kłopotliwe.

– To podstawowy problem. P4 potrzebuje kapitałowego zastrzyku, ponieważ – moim zdaniem – koszty działania tej spółki zostały niedoszacowane. Być może Novator i Tollerton mają na to środki, ale Netia raczej nie. Fundusze na sfinansowanie strategii na rynku szerokopasmowym spółka mogłaby jednak zdobyć bez trudu, nie sprzedając udziałów w P4 – ocenia Krzysztof Kaczmarczyk, analityk Deutsche Banku.

...a straty rosną

P4 przewiduje wypracowanie zysków dopiero za trzy – cztery lata i do tego czasu udziałowcy będą musieli pokrywać narastające straty. Tylko w trzecim kwartale P4 przysporzyło Netii 97 mln zł z łącznej straty netto w wysokości 169 mln zł. Start operatora komórkowego i budowa przezeń własnej sieci telekomunikacyjnej opóźniły się, co negatywnie wpływa na poziom jego przychodów.

I Netia, i Novator zainwestowały już w P4 niemal tyle, ile zadeklarowały – około 1 mld zł. Pierwsza faza budowy sieci Play finansowana była również z kredytu w wysokości 150 mln euro z chińskiego China Development Bank. W strategicznych dokumentach P4 podkreślono jednak konieczność pozyskania dodatkowych środków finansowych.

Gdyby Netia sprzedała udziały, nie musiałaby inwestować dalej w P4, no i uwolniłaby swoje wyniki finansowe od strat, jakich przysparza jej sieć komórkowa. Nie wiadomo natomiast, czy wyszłaby z jakimkolwiek zyskiem z tej inwestycji.

W ewentualnej transakcji nie chodzi jednak tylko o interesy operatora, ale i islandzkiego Novatora. Fundusz jest głównym udziałowcem P4 i zarazem kontroluje Netię. Będzie forsował transakcję korzystną z punktu widzenia interesów całej grupy.


mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane