• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Nestle odzyskuje wodę z mleka. Nawet milion litrów dziennie

Nestle odzyskuje wodę z mleka. Nawet milion litrów dziennie
Foto: sxc.hu Foto: Zaoszczędzona podczas produkcji woda wystarczyłaby do zaspokojenia dziennych potrzeb ponad 6 tys. osób w Meksyku

Nestle, największy na świecie producent żywności, uruchomił w Meksyku technologię odzyskiwania wody z mleka. To pozwoli zmniejszyć zużycie naturalnego surowca podczas produkcji, co jest szczególnie istotne w Meksyku, gdzie występują niedobory wody.

Jak pisze Bloomberg, woda uzyskiwana jest z krowiego mleka przerabianego na proszek. Taki krok pozwala zmniejszyć zużycie wody przez Nestle w Meksyku o 15 proc. rocznie.

Za mało wody

Wszystko z powodu niedoborów wody. Na budowę zakładu w miejscowości Jalisco firma wydała 15 mln euro. Fabryka to część ogłoszonego w styczniu planu inwestycyjnego Nestle w Meksyku. Ma on być opiewać na 1 mld dolarów.

Jak poinformował dyrektor wykonawczy Nestle Paul Bulcke, firma zamierza wyeksportować technologię do pozostałych fabryk na świecie.

- W Meksyku pora sucha jest bardzo długa, więc woda jest tutaj niezwykle cenna. Zbieramy kroplę do kropli - podkreślił Bulcke.

Z 1,4 mln litrów świeżego mleka przetwarzanego w zakładzie każdego dnia, Nestle wydobywa 1 mln litrów wody. Wszystko z pomocą odwróconej osmozy i innych technologii. Woda zużywana jest do zaspokojenia potrzeb produkcyjnych zakładu. 600 tys. litrów wody poddawanych jest recyklingowi i używanych drugi raz - już nie jako woda spożywcza.

Bloomberg zaznacza, że zaoszczędzona podczas produkcji woda wystarczyłaby do zaspokojenia dziennych potrzeb ponad 6 tys. osób w Meksyku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane