• rozwiń
  • WIG20 2233.07 -0.04%
  • WIG30 2532.49 +0.04%
  • WIG 58820.75 +0.12%
  • sWIG80 11610.06 +0.33%
  • mWIG40 3758.39 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:02

Dostosuj

Nerwowe oczekiwanie na debiut PZU SA

Nerwowe oczekiwanie na debiut PZU SA
Foto: TVN24 Foto: Gigant w środę po raz pierwszy na parkiecie

Kwiecień przyniósł 140 tysięcy nowych rachunków inwestycyjnych - wynika z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Analitycy uważają, że wzrost wiąże się głównie z ofertą publiczną PZU SA. Jednak niektórzy "nowi" inwestorzy będą mieli kłopot: nie dostali na czas przesyłek z kodami aktywacyjnymi, pozwalającymi na dokonywanie transakcji przez internet.

W końcu kwietnia banki i biura maklerskie prowadziły blisko 1,300 miliona tego rachunków inwestycyjnych, czyli o 140 tysięcy więcej niż miesiąc wcześniej. Poprzedni duży skok miał miejsce jesienią 2004 roku, podczas oferty publicznej banku PKO BP. Wtedy jednak przybyło "jedynie" 81 tysięcy nowych rachunków. W czasie oferty spółki PGNiG we wrześniu 2005 roku wzrost liczby rachunków wyniósł około 20 tysięcy.

Klientów im przybyło - nie wyrobili się

W kwietniu największy wzrost liczby rachunków odnotował Dom Maklerski Banku PKO BP: 31,5 tysiąca. W Domu Maklerski, BZ WBK przybyło nieco ponad 21 tysięcy rachunków, zaś w Domu Inwestycyjnym BRE Banku - o niespełna 17 tysięcy.

Dwie pierwsze instytucje sukces okupiły kłopotami: niektórzy "nowi" klienci mogli nie otrzymać na czas dokumentów i kodów dostępu, pozwalających na dokonywanie transakcji przez internet.

Dom Maklerski PKO BP zapewnia, że inwestorzy zapłacą niższe prowizje za zlecenia składane telefonicznie i osobiście, jeśli na czas nie dotarły do nich kody aktywacyjne. - Jeżeli ktoś z winy domu maklerskiego nie otrzymał hasła startowego, to oczywiście może złożyć zlecenie sprzedaży przez telefon lub osobiście w jednym z naszych punktów obsługi klientów i my uwzględnimy prośbę takiego inwestora. Oczywiście przyjmiemy zlecenie z prowizją internetową, tak aby klient nie był stratny - zapewniał na antenie TVN CNBC Biznes dyrektor sprzedaży DM PKO BP Łukasz Grzęsło.

Dom Maklerski BZ WBK przyznał w rozmowie z TVN CNBC Biznes, że ostatnie pakiety aktywacyjne dla nowych klientów zostały wysłane dopiero w poniedziałek. Szansa, że dotarły do rak adresatów na czas, są znikome. DM BZ WBK obiecuje, że klienci, którzy nie dostaną do środy pakietów aktywacyjnych, będą mogli zlecać transakcje przez telefon i osobiście w biurze maklerskim z taką samą prowizją, jak przy zleceniach internetowych. Zwykle prowizja za telefoniczne i internetowe zlecenia jest wyższa.

Zarobek będzie?

We wtorek przyjmowanie zleceń na otwarcie debiutu PZU SA zakończono o godzinie 16.35. Gdyby handel rozpoczął się w tym momencie, to teoretyczny kurs otwarcia tych akcji wyniósłby 331 zł - inwestorzy zarobiliby więc 5,92 proc. Jeszcze w południe kurs obliczano na 319 zł.

Jednak zlecenia na otwarcie przyjmowane też będą także przez trzy kwadranse w środę - między 8 a 8.45. Z tego powodu specjaliści radzą, by wtorkowymi informacjami się nie przejmować.

- Nie wyciągałbym absolutnie żadnych wniosków po tym jak ten teoretyczny kurs otwarcia będzie się dzisiaj kształtował. Wszyscy najwięksi inwestorzy instytucjonalnie będą składać swoje zlecenia jutro - mówił w TVN CNBC Biznes analityk BM Alior Banku Zbigniew Obara.

Debiut PZU, na który czeka ćwierć miliona nowych akcjonariuszy spółki, na żywo śledzić będzie można na antenie TVN CNBC Biznes.

Już o 7.05 gościem programu "Pieniądze od rana" będzie wiceprezes GPW Adam Maciejewski. Losy teoretycznego kursu otwarcia śledzić będzie można także w "Dniu na rynkach" aż do 8.45, gdy zgodnie ze zmienionym harmonogramem środowej sesji poznamy kurs debiutu. W programie także notowania na bieżąco i wiele komentarzy.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane