• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

NCS: Nie było gróźb blokady Stadionu Narodowego

NCS: Nie było gróźb blokady Stadionu Narodowego
Foto: PAP/ Paweł Supernak Foto: Kontrowersje wokół rozliczeń za budowe Stadionu Narodowego

Żaden z podwykonawców Stadionu Narodowego nie zagroził blokadą stadionu - poinformowało biuro prasowe Narodowego Centrum Sportu (NCS) i zapewniło, że wypłaciło należności generalnemu wykonawcy. Według medialnych doniesień firmy-podwykonawcy, które budowały Stadion Narodowy zagroziły blokadą wejścia na stadion, jeśli nie dostaną gwarancji zapłaty za wykonaną pracę.

"Zapowiedzi ewentualnej blokady Stadionu Narodowego we wtorek traktujemy jak anonimowe informacje i fakt medialny" - podało biuro prasowe NCS, które jest operatorem Stadionu Narodowego w Warszawie. Przedstawiciel NCS przyznał, że w poniedziałek po południu wpłynęło do Centrum pismo z prośbą o spotkanie od przedstawiciela jednej z firm-podwykonawcy, ale nie było w nim gróźb dotyczących blokady stadionu.

Upadłość a rozliczenia

Generalnym wykonawcą Stadionu Narodowego jest konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine. Zarządy PBG i Hydrobudowy podjęły dziś uchwały o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości układowej. W komunikacie podano, że "do trudnej sytuacji Grupy PBG przyczynił się również jej udział w budowie Stadionu Narodowego w Warszawie".  W piśmie biura prasowego NCS zapewniono, że wszystkie płatności wobec tej firmy zostały zrealizowane. "NCS zrealizował wszystkie faktury przedłożone przez Generalnego Wykonawcę, w tym te na podstawie ugód zawartych w kwietniu br. Zapłacono sto procent kontraktu głównego (ugoda z 6 kwietnia), za roboty dodatkowe wg umów ok. 97 mln zł netto oraz 27 mln zł po ugodzie sądowej zawartej w dniu 18 kwietnia, więc nie ma mowy o zaległościach płatności za roboty dodatkowe" - czytamy w dokumencie.

Reakcja Hydrobudowy

Rzecznik Hydrobudowy Krzysztof Woch potwierdził, że NCS uregulował płatności za zafakturowane prace, ale nie wyczerpuje to wszystkich należności. - Zamawiający nie wskazuje, że znaczną część robót dodatkowych, które nam zlecił i które my wykonaliśmy własnymi siłami bądź siłami podwykonawców, wciąż jest kwestią uzgodnień co do wynagrodzenia. Dopóki nie dojdzie do tych uzgodnień, my nie możemy wystawić faktur - powiedział  Woch. Dodał, że chodzi o roboty dodatkowe, zlecone na piśmie, a dotyczące m.in. zmian projektowych, opiewające "na kwoty przewyższające nasze łączne zobowiązanie wobec podwykonawców i dostawców".

Budowa Stadionu Narodowego rozpoczęła się we wrześniu 2008 r. Pierwotnie miał być gotowy w lipcu 2011 r., ale m.in. z powodu konieczności naprawy schodów kaskadowych powstało opóźnienie. Budowę zakończono 30 listopada ubiegłego roku, a 16 grudnia obiekt otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Oficjalnie obiekt został otwarty 29 stycznia br. Inwestycja kosztowała ok. 2 mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane