• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

NBP znów bije się o złotego

NBP znów bije się o złotego
Foto: sxc.hu Foto: Złotówka wzmocniła się po godz. 16

Dziś po południu Narodowy Bank Polski po raz kolejny interweniował na rynku walutowym. Krótko przed godziną 16 nasz bank centralny sprzedał waluty, w wyniku czego złoty zaczął się gwałtownie umacniać. W nieco ponad godzinę zyskał ponad 5 groszy wobec euro.

Jeszcze przed 16.00 za jedno euro trzeba było zapłacić 4,46 zł. Po dwóch godzinach już tylko 4,41 zł. Złoty umocnił się także wobec dolara i franka.

Nasza waluta najbardziej zyskiwała na wartości przez parę minut około godz. 16 i to zdaniem dilerów walutowych właśnie wtedy na rynku działał NBP. Oficjalnie bank dopiero ok. godz. 18.00 potwierdził, że zainterweniował. "W godzinach popołudniowych NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote" - poinformował NBP w komunikacie.

Przygotowania przed piątkiem

Interwencja NBP miała miejsce niedługo po otwarciu na zielono giełd za oceanem, w momencie, gdy poprawiły się nienajlepsze dzisiaj nastroje na rynkach. Ten dodatkowy impuls pomógł naszej walucie odzyskać siłę z jeszcze większą dynamiką.

Kurs złotego w najbliższych dniach jest kluczowy dla budżetu. Jutro będzie się decydował poziom naszego długu publicznego - nasze zobowiązania w zagranicznych walutach będą przeliczane po kursie złotówki z godz. 11. Im będzie ona silniejsza, tym dalej będziemy od konstytucyjnego progu 55 proc. relacji zadłużenia do PKB (bo na papierze dług zagraniczny wyrażony w złotych będzie niższy). Przekroczenie tej granicy oznaczałoby konieczność ostrych cięć w kolejnym budżecie.

Walczy też rząd

O to, by być jak najdalej od progu 55 proc. rząd i bank centralny walczą już od dawna. NBP środki ze swojej rezerwy walutowej sprzedawał kilkakrotnie. Sprzedawał je też rząd. Oprócz tego w drugiej połowie grudnia ministerstwo finansów dwukrotnie skupowało przed terminem polskie bony skarbowe, by zmniejszyć zadłużenie. W sumie wykupiono dług za ponad 4,5 mld zł.

Możliwość ponownego wkroczenia na rynek kierownictwo NBP zapowiadało już wcześniej. - Generalnie jesteśmy zadowoleni ze skutków naszych interwencji, kolejne takie akcje są możliwe - mówił na początku grudnia wiceprezes banku Witold Koziński.

rs//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane