• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

NBP: więcej miejsc pracy i pracujących, ale bezrobocie nie spada

NBP: więcej miejsc pracy i pracujących, ale bezrobocie nie spada
Foto: TVN 24 Foto: W III kwartale br. zgłoszono więcej wolnych miejsc pracy

Popyt na pracę w Polsce powoli wzrasta, ale zjawisko to nie przekłada się jeszcze na wyraźny spadek bezrobocia - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu o rynku pracy za trzeci kwartał 2013 roku, przygotowanego przez Narodowy Bank Polski. NBP informuje, że coraz wolniej rośnie aktywność osób w wieku przedemerytalnym, która dotychczas napędzała wzrost podaży pracy w gospodarce.

Raport przygotował Instytut Ekonomiczny NBP.

Więcej miejsc pracy, więcej pracujących

Z dokumentu wynika, że drugi kwartał z rzędu wzrosła liczba osób pracujących. Tendencję tę potwierdzają dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności BAEL. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba pracujących wzrosła o 0,1 proc.

Więcej jest też wolnych miejsc pracy zgłaszanych do urzędów. NBP podkreśla, że tym samym wzrosło  prawdopodobieństwo znalezienia zatrudnienia oraz poprawiły się oczekiwania przedsiębiorstw.

Bez przełomu

Bank centralny podkreśla w raporcie, że wzrost zatrudnienia nie był jednak na tyle silny, aby przyczynić się do wyraźnego obniżenia bezrobocia. "Poziom bezrobocia nie spadał również ze względu na wciąż rosnącą (choć coraz wolniej) liczbę osób aktywnych zawodowo" - wskazuje NBP. Podkreśla ponadto, że stopa bezrobocia (zharmonizowana przez Eurostat: 10,2 proc.) utrzymuje się w Polsce na nieco niższym poziomie niż średnia unijna (10,9 proc.). "Jednak warto zauważyć, że jest ona znacznie wyższa niż w sąsiednich Niemczech (5,2 proc.)" - pisze NBP.

Z danych banku centralnego wynika też, że płace w całej gospodarce wzrosły o 4 proc. rok do roku. Wzrost ten był głównie efektem podwyżek w sektorze publicznym (edukacja wyższa), a w mniejszym stopniu dotyczył rynkowej części gospodarki (sektora przedsiębiorstw).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane