• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

NBP pożyczy więcej i na dłużej

NBP pożyczy więcej i na dłużej
Foto: TVN24 Foto: Członek RPP prof. Marian Noga

Narodowy Bank Polski chce dać bankom więcej pieniędzy, dalej udzielały kredytów. Banki komercyjne dostaną długoterminowy dostęp do pieniądza - zapowiedział członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marian Noga. Chodzi o wydłużanie tzw. operacji repo.

Podczas wtorkowego wykładu na Akademii Ekonomicznej w Katowicach profesor powiedział, że właśnie na brak dostępu do pieniądza, jaki mogłyby pożyczyć na dłuższy czas, najczęściej narzekają przedstawiciele banków. Teraz NBP pożycza bankom najdłużej na 6 miesięcy, a ma dostarczyć im nowe narzędzie do pozyskiwania pieniądza.

Operacje repo polegają na pożyczaniu bankom komercyjnym złotych lub walut obcych pod zastaw papierów wartościowych, najczęściej rządowych, ale także np. obligacji komunalnych i korporacyjnych. NBP i RPP zgodziły się na operacje repo, chcąc wspomóc sektor bankowy. Teraz narzędzie to ma zostać rozszerzone o możliwość rolowania zastawianych w NBP papierów i w ten sposób przedłużanie terminu pożyczki.

- Może jutro ogłosimy to, co już w zasadzie mówiliśmy, choć nie było dotąd oficjalnego komunikatu: dokonamy teraz rolowania operacji repo na takiej zasadzie, że zabezpieczenie pozostanie to samo, a my będziemy udzielać pożyczek nie tylko, jak dotychczas, na sześć miesięcy, ale rolować na kolejne sześć miesięcy dowolną ilość. Wreszcie banki nie będą mówiły nam, że nie dajemy im "długiego" pieniądza - zapowiedział prof. Noga.

W środę kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane