• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

NBP pożycza w Szwajcarii

NBP pożycza w Szwajcarii
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: NBP pożycza franki szwajcarskie, żeby pożyczyć je polskim bankom, które z kolei pożyczą je Polakom.

NBP negocjuje z Centralnym Bankiem Szwajcarii pożyczkę we frankach szwajcarskich. Pieniądze mają wesprzeć polskie banki, którym brakuje pieniędzy przede wszystkim na udzielanie kredytów w tej walucie. Tymczasem okazuje się, że Bank Szwajcarii sam musi szukać wsparcia finansowego

Kryzys nie ominął szwajcarskich instytucji finansowych i one też potrzebują pomocy. Co więcej, banki świata uzbroiły się ostatnio w przezorność i co raz rzadziej pożyczają sobie pieniądze.

Jednak wiceprezes NBP Piotr Wiesiołek mówi, że są duże szanse, iż otrzymamy pożyczkę. - Dzisiaj finansujemy swapy walutowe z naszych rezerw dewizowych, a w tych rezerwach nie ma franków - uzasadnia wystąpienie do Szwajcarów.

Wiesiołek zdradziił, że rozmowy ze szwajcarskim bankiem centralnym trwają i w najbliższym czasie zapadną konkretne decyzje. - Mogę powiedzieć, z dużym prawdopodobieństwem, iż zyskamy linię ze szwajcarskiego banku centralnego, która następnie będzie używana w swapach walutowych w Polsce.

Zaufania jeszcze nie ma

- Pakiet zaufania NBP jeszcze nie działa - uważa Krzysztof Rybiński, partner Ernst&Young i były wiceprezes NBP. Jego zdaniem sytuacja się zmieni się, gdy banki zaczną między sobą pożyczać pieniądze na dłużej niż jeden dzień.

- Ponadto zacznie działać, kiedy spadną stopy procentowe na rynku międzybankowym, kiedy spadnie stopa WIBOR.

CZYTAJ TAKŻE: Czy opłaca Ci się pożyczać od banku we frankach

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane