• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"NBP musiałby dodrukować pieniedzy"

"NBP musiałby dodrukować pieniedzy"
Foto: TVN24 Foto: Trzeba będzie uruchomić maszyny drukarskie?

Polscy politycy spierają się o istnienie zysku NBP i możliwość wzmocnienia nim budżetu państwa, polscy ekonomiści z dezaprobatą kręcą głowami - a francuscy mówią wprost: bank centralny musiałby dodrukować złotówek...

Spór o 10 mld zł wypłaty z tegorocznych zysków NBP, które rząd chciałby już teraz zaksięgować, na krótką metę nie ma żadnych skutków dla rynku, ale ilustruje trudne położenie budżetu - sądzą analitycy banku BNP Paribas.

Według nich zabiegi rządu nie udadzą się nie tylko dlatego, że NBP za 2009 r. nie spodziewa się "zysku", ale także dlatego, że ich realizacja w praktyce oznaczałaby, że bank musiałby tę sumę pieniędzy dodrukować.

"Rezerwy te są pozycją rachunkową, co oznacza, że NBP musiałby pieniędzy dodrukować, by móc je przekazać do budżetu" - napisali analitycy w komentarzu.

BNP Paribas wyraża też wątpliwość czy zasady europejskiego systemu rachunkowości banków centralnych dopuszczają taką operację.

Rząd zobaczył źródło kasy w NBP

Kiedy w czwartek premier wyszedł uśmiechnięty ze spotkania z prezydentem, oświadczył, że Lech Kaczyński z sympatią odniósł się do rządowego pomysłu: rząd mógłby odejść od pomysłu podniesienia podatków, gdyby mógł skorzystać z tegorocznego zysku NBP.

Bank centralny w pierwszym oświadczeniu poinformował, że jego wynik ekonomiczny wyniesie zero, bo to, co zarobi zamierza przeznaczyć na rezerwę związaną z ryzykiem kursowym. Później prezes NBP Sławomir Skrzypek nieco tonował to stanowisko i przyznał, że choć nie wyklucza pomocy rządowi, to na mówienie o zysku banku jest o pół roku za wcześnie.

Opozycja i większość ekonomistów skrytykowała jednak pomysł, porównując go nawet do dawnych pomysłów Andrzeja Leppera, który także chciał sięgnąć po pieniądze ze skarbca NBP. W piątek po południu szef prezydenckiej kancelarii Piotr Kownacki stwierdził wprost, że odpowiedzialność za państwową kasę spoczywa na rządzie, a domaganie się pieniędzy od banku centralnego nazwał skrajną nieodpowiedzialnością.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane