• rozwiń

"NBP musi dalej osłabiać złotego"

"NBP musi dalej osłabiać złotego"
Foto: TVN24 Foto: Nasza waluta jest za mocna?

- Umocnienie złotego oznacza, że kolejny szef NBP musi kontynuować politykę ograniczania jego aprecjacji, aby tworzyć przestrzeń dla podwyżek stóp procentowych - twierdzą analitycy Stone Harbor i TCW Group Inc., cytowani przez pb.pl.

Dzień przed tragiczną katastrofą pod Smoleńskiem, w której zginął prezes NBP Sławomir Skrzypek, polski bank centralny przeprowadził pierwszą od 12 lat interwencję na rynku walutowym, mającą na celu osłabienie złotego, który jest najmocniej drożejącą w tym roku walutą wśród państw Unii Europejskiej.

Po interwencji złoty osłabił się o kilka groszy potem jednak znów zaczął zyskiwać.

Podzieleni złotym

Złoty umocnił się zbyt mocno i zbyt szybko, aby bank centralny to zignorował i nie ma powodu wierzyć, że nie wróci on na rynek w przyszłym tygodniu, czy kolejnym

antin o złotym

- Musimy zobaczyć, kto będzie nominowany, ale w tym momencie jesteśmy neutralni, nie handlujemy w ogóle na polskiej pozycji – powiedział Pablo Cisilino, zarządzający portfelem papierów dłużnych gospodarek wschodzących w Stone Harbor Investment Partners w Nowym Jorku. – Oczekujemy polityki kontynuacji – dodał.

- Złoty umocnił się zbyt mocno i zbyt szybko, aby bank centralny to zignorował i nie ma powodu wierzyć, że nie wróci on na rynek w przyszłym tygodniu, czy kolejnym – uważa z kolei Blaise Antin, dyrektor zarządzający w TCW Group w Los Angeles.

Możliwości kolejnej interwencji nie wyklucza także Maja Maja Goettig, główna ekonomistka Banku BPH. - Nie można wykluczyć, że nie zobaczymy więcej interwencji na rynku walutowym jeśli złoty umocni się poniżej 3,86-3,87 za euro i ponieważ bank centralny nie wykluczył kolejnych działań na rynku walutowym, to może hamować aprecjację złotego – powiedziała.

Inaczej postrzega sytuację Pasquale Diana, ekonomista Morgan Stanley & Co. International.
- Możliwość przeceny złotego w krótkim terminie może uczynić całą dyskusję o polityce interwencji mającej hamować jego aprecjację bezprzedmiotową na jakiś czas – powiedział.

mkg//kdj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane