• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

NBP dostanie kredyt we frankach

NBP dostanie kredyt we frankach
Foto: PAP/Jacek Turczyk Foto: Prezes NBP Sławomir Skrzypek jest przeciwny obronie kursu złotego

Narodowy Bank Polski może w tym tygodniu uzyskać kredyt we frankach szwajcarskich - poinformował prezes NBP Sławomir Skrzypek.

- Dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy rozmowy z EBC, ale równolegle też z bankiem Szwajcarii. Już w tym tygodniu mamy uzyskać umowy, które po podpisaniu pozwolą nam natychmiast zasilić rynek we franka - powiedział w poniedziałek w Radiu Zet prezes banku centralnego.

NBP chce zasilić polski rynek walutowy we franki, żeby uspokoić spekulacje na tej walucie, z której pozyskaniem polskie banki mogą mieć problemy. Tymczasem setki tysięcy Polaków zaciągnęło kredyty hipoteczne na wiele miliardów złotych. Osłabienie złotego powoduje, że znacząco rosną raty tych kredytów.

Po raz kolejny Skrzypek zapewnił także, że choć złoty słabnie, nie przewiduje interwencji na rynku walutowym.

- Jestem zdecydowanym przeciwnikiem interwencji na rynku walutowym. Nie planujemy interwencji, sytuacja w Polsce jest pochodną sytuacją w regionie - podkreślił.

Kurs złotego traci na wartości i waha się dziennie nawet o kilka procent, gdyż kryzys finansowy spowodował odpływ kapitału z tak zwanych rynków wschodzących, do których zaliczana jest Polska. Największe problemy w regionie maja Węgry, gdzie rząd już od kilku lat nie radzi sobie z wysoka inflacja i deficytem budżetowym. Jednak te problemy powodują, że także inwestycje w Polsce postrzegane są jako bardziej ryzykowne.

Po 10.00 za euro płacono ponad 3,87 zł, za dolara ponad 3,12 zł, za franka szwajcarskiego 2,68 zł, a za brytyjskiego funta prawie 4,78 zł.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane