• rozwiń
  • WIG20 2145.12 -1.23%
  • WIG30 2436.15 -1.17%
  • WIG 56828.88 -1.14%
  • sWIG80 11592.67 -0.55%
  • mWIG40 3716.22 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:55

Dostosuj

Nawet najlepsze szpitale na minusie

Nawet najlepsze szpitale na minusie
Foto: TVN24 Foto: 62 proc. szpitali zamknęło rok na plusie

W porównaniu z ubiegłym rokiem z 72 do 62 procent zmalała liczba szpitali, które zamknęły rok na finansowym plusie - wynika z rankingu "Bezpieczny Szpital". Jak pisze "Rzeczpospolita", nawet najlepsze placówki mają jednak wielomilionowe niezapłacone rachunki.

Zwycięzcami tegorocznego rankingu przygotowanego przez "Rzeczpospolitą" i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) okazały się: olsztyński szpital MSWiA w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii (pierwszy wśród placówek wielospecjalistycznych), urazówka w Piekarach Śląskich (najlepszy szpital jednoprofilowy) i Pleszewskie Centrum Medyczne (pierwsze wśród szpitali niepublicznych).

Dyrektorzy szpitali ostrzegają

Tworząc ranking, oceniano m.in. finansowanie szpitali, sposób zarządzania nimi, kwalifikacje kadry czy warunki pobytu pacjentów - zaznacza gazeta. Ankiety wypełniło 258 lecznic, czyli niemal jedna trzecia działających w Polsce. Zamknięcie roku na finansowym plusie wskazało 62 proc. szpitali. Rok temu było ich 72 proc. Jak zauważa "Rz" to pierwszy krok wstecz w historii rankingu.

Najlepsze placówki łączy jeden problem: wielomilionowe niezapłacone rachunki za przyjęcie pacjentów ponad limit określony w umowach z NFZ. Dotychczas Fundusz pod koniec roku płacił przynajmniej za część nadprogramowych przyjęć. Jak pisze "Rz", dyrektorzy ostrzegają, że jeśli NFZ nie wróci do tej praktyki, będą musieli ograniczyć leczenie chorych.

nsz/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane