• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nawet 20 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy od MFW. Kijów obiecuje reformy

MFW pod wrażeniem determinacji Ukraińców Odtwórz: MFW pod wrażeniem determinacji Ukraińców
Foto: EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Rząd ukraiński musi spłacić w tym roku 10 mld dolarów zadłużenia zagranicznego | Video: MFW pod wrażeniem determinacji Ukraińców

Minister finansów Ukrainy Ołeksandr Szłapak poinformował we wtorek, że jego kraj negocjuje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) pakiet pomocowy w wysokości 15-20 miliardów dolarów. Warunkiem wypłaty wsparcia dla Kijowa są reformy na Ukrainie.

Misja MFW przyjechała do Kijowa ponad trzy tygodnie temu, by ocenić sytuację gospodarczą kraju i przedyskutować możliwość pakietu pomocy. Nowy rząd Ukrainy podał, że "rozpaczliwie potrzebuje" gotówki na pokrycie opłat za import gazu.

Nie starczy na długi

Szłapak poinformował, że rząd musi spłacić w tym roku 10 mld dol. zadłużenia zagranicznego.

- Jeśli dodać do tego zadłużenie państwowego koncernu Naftohaz i państwowej firmy budowy dróg, rezerwy walutowe banku centralnego, wynoszące 1 marca 15,4 mld dolarów, nie wystarczą na pokrycie długów - oświadczył szef resortu finansów.

Szłapak poinformował też, że jego resort przewiduje w 2014 roku 3-procentowy spadek PKB. W 2013 roku Ukraina odnotowała zerowy wzrost gospodarczy - dzięki odbiciu w czwartym kwartale, który zakończył 1,5-roczną recesję.

Fundusz planuje zakończenie prac w Kijowie we wtorek. Eksperci z waszyngtońskiej organizacji pracują na miejscu od 4 marca. Ponad tydzień temu zakończyła się faza zbierania informacji. Teraz MFW negocjuje z ukraińskimi władzami program refom, które ma wesprzeć. Są one warunkiem, od którego uzależniona jest wypłata pieniędzy.

Ukraina obiecuje reformy

Kijów obiecuje wypełnić wszystkie wymagania stawiane przez MFW i rząd ma nadzieję na pierwszą transzę pomocy finansowej już w kwietniu.

MFW już latem w 2010 roku udzielił Ukrainie pożyczki na blisko 15 mld dol., jednak po wypłacie części pieniędzy została ona zawieszona, bo ówczesne władze Ukrainy odstąpiły od realizacji uzgodnionych z MFW warunków pomocy, w tym m.in. od rezygnacji z subsydiowania energii.

Wówczas MFW uzależniał pożyczkę dla Kijowa od przeprowadzenia reform strukturalnych oraz konsolidacji fiskalnej. Apelował m.in. o wprowadzenie na Ukrainie elastycznego kursu wymiany waluty oraz podwyższenia opłat za energię.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane