• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Nauka, Hawaje, wizyta u cioci... Paweł Blajer mówi, kiedy wziąć bezpłatny urlop

Kiedy można pojechać na urlop bezpłatny? Odtwórz: Kiedy można pojechać na urlop bezpłatny?
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Jeśli szef zgodził się na urlop bezpłatny nie znaczy wcale, iż musi zgodzić się na urlop wypoczynkowy | Video: Kiedy można pojechać na urlop bezpłatny?

Kiedy pracodawca może cofnąć pracownikowi bezpłatny urlop? Czy przysługuje wtedy zwrot kosztów podróży? Ta kwestia nie miała przed Pawłem Blajerem i jego gościem żadnych tajemnic.

- Aby udać się na bezpłatny urlop, najpierw trzeba złożyć pisemny wniosek - mówi Patrycja Zawirska z Kancelarii K&L GATES. Nie trzeba jednak pisać w nim, dlaczego chcemy udać się na urlop. Dopiero, gdy pracodawca wyrazi zgodę, można wyjechać. Czy może on jednak zażądać powrotu pracownika do pracy w razie potrzeby? Czy wtedy musi mu za ten powrót zapłacić, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego?

Żelazne zasady

Z bezpłatnego urlopu można odwołać pracownika tylko w jednym przypadku. - Jeżeli urlop był udzielony na okres dłuższy niż trzy miesiące i strony we wniosku urlopowym zawarły informację, że pracodawca ma prawo z ważnych powodów cofnąć pracownika - powiedziała Zawirska. Gdy przebywamy na urlopie sześć miesięcy, a wniosek o urlop nie przewidywał możliwości "powrotu na żądanie", pracodawca nie ma prawa nas ściągać do firmy.

Co zrobić w sytuacji, gdy chcemy udać się na urlop, by pracować w innym miejscu? - Wtedy powinniśmy ujawnić naszemu szefowi intencje - radzi Zawirska. - Mimo, że w trakcie urlopu stosunek pracy ulega zawieszeniu, to pracownik jest zobowiązany do lojalności - dodaje.

Łączenie urlopów

Warto odnotować, że jeśli szef zgodził się na urlop bezpłatny nie znaczy wcale, iż musi zgodzić się na urlop wypoczynkowy. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy pracownik chce "połączyć" oba rodzaje urlopów w jeden długi wypoczynek.

Można jednak spróbować wytłumaczyć szefowi, że nieudzielenie teraz urlopu wypoczynkowego "będzie zalegać". A zgodnie z kodeksem pracy, osoba zatrudniona na etacie ma obowiązek wykorzystać zaległy urlop najpóźniej do końca września.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane