• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nauczycielom rośnie szybciej niż reszcie

Nauczycielom rośnie szybciej niż reszcie
Foto: TVN24 Foto: Nauczyciele lepiej zarabiają

Środa to Dzień Edukacji Narodowej - czyli dawny Dzień Nauczyciela. Z tej okazji "Rzeczpospolita" przyjrzała się finansom nauczycieli. Okazuje się, że ich zarobki w ciągu ostatnich dwóch lat rosły znacznie szybciej niż płace reszty Polaków. Wciąż zarabiają oni jednak średnio mniej niż reszta społeczeństwa.

Zarobki nauczycieli w ciągu minionych dwóch lat wzrosły o 28 proc. Pozostałych Polaków - o 17,6 proc. - informuje "Rzeczpospolita".

W tym i przyszłym roku różnice w przyroście płac pomiędzy nauczycielami i resztą pracujących Polaków zwiększą się jeszcze bardziej, zapowiada gazeta. Jest to bowiem jedyna grupa zawodowa, która wynegocjowała sobie wysokie podwyżki. W 2009 r. wyniosą one w sumie 10 proc., a we wrześniu 2010 r. płace zwiększą się o dalszych 7 proc.

Średnia płaca tej grupy zawodowej w pierwszej połowie tego roku sięgała 2,6 tys. zł. To mniej niż zarabiali pracownicy sfery budżetowej, którzy w tym czasie dostawali średnio 3,4 tys. zł, a Polacy zatrudnieni w sektorze prywatnym - 3,3 tys. zł. Przewiduje się, że w przyszłym roku szkolnym średnia płaca nauczycielska będzie opiewała na kwotę sięgającą 3 tys. zł i tym samym niemal zrówna się z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w gospodarce narodowej.

Akademie i apele

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie mają dziś wolne. Zamiast lekcji w szkołach odbędą się apele i akademie. Nauczyciele - a przynajmniej ich reprezentanci - spotkają się z premierem. Ci najbardziej zasłużeni dostaną od Donalda Tuska medale oraz tytuł honorowego profesora oświaty.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę powołania w Polsce Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty. Święto istnieje od 27 lat, kiedy to zastąpiło Dzień Nauczyciela.

bgr/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane