• rozwiń

Nauczyciele przedszkoli niepublicznych dyskryminowani?

Nauczyciele przedszkoli niepublicznych dyskryminowani?
Foto: TVN24 Foto: Nauczyciele w przedszkolach niepublicznych są dyskryminowani

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie wcześniejszych emerytur nauczycieli z przedszkoli niepublicznych. Jego zdaniem, są oni dyskryminowani w stosunku do innych nauczycieli.

We wniosku do Trybunału RPO zakwestionował regulację Karty Nauczyciela, w świetle której nauczyciele przedszkoli niepublicznych nie mogą przejść na emeryturę bez względu na wiek, tak jak mogą to robić ich koledzy z placówek publicznych. W ocenie rzecznika, regulacja ta narusza konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

Sytuacja ta jest szczególnie krzywdząca dla nauczycieli, którzy po latach pracy w przedszkolu publicznym kontynuowali pracę w tej samej placówce, tylko mającej już status przedszkola niepublicznego - podkreśla RPO.
- Tymczasem w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych nie liczy się to, czy pracodawca ma charakter publiczny, czy prywatny - zwraca uwagę Kochanowski. Według niego, różnica między typami przedszkoli nie ma w ogóle znaczenia dla określenia uprawnień do nauczycielskiej emerytury bez względu na wiek.

mkg

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane