• rozwiń
  • WIG20 2338.02 -0.26%
  • WIG30 2675.49 -0.21%
  • WIG 60839.94 -0.10%
  • sWIG80 11963.38 +0.30%
  • mWIG40 4046.88 +0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:24

Dostosuj

Nauczyciele przedszkoli niepublicznych dyskryminowani?

Nauczyciele przedszkoli niepublicznych dyskryminowani?
Foto: TVN24 Foto: Nauczyciele w przedszkolach niepublicznych są dyskryminowani

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie wcześniejszych emerytur nauczycieli z przedszkoli niepublicznych. Jego zdaniem, są oni dyskryminowani w stosunku do innych nauczycieli.

We wniosku do Trybunału RPO zakwestionował regulację Karty Nauczyciela, w świetle której nauczyciele przedszkoli niepublicznych nie mogą przejść na emeryturę bez względu na wiek, tak jak mogą to robić ich koledzy z placówek publicznych. W ocenie rzecznika, regulacja ta narusza konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

Sytuacja ta jest szczególnie krzywdząca dla nauczycieli, którzy po latach pracy w przedszkolu publicznym kontynuowali pracę w tej samej placówce, tylko mającej już status przedszkola niepublicznego - podkreśla RPO.
- Tymczasem w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych nie liczy się to, czy pracodawca ma charakter publiczny, czy prywatny - zwraca uwagę Kochanowski. Według niego, różnica między typami przedszkoli nie ma w ogóle znaczenia dla określenia uprawnień do nauczycielskiej emerytury bez względu na wiek.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane