• rozwiń

Nasze portfele gwałtownie chudną

Nasze portfele gwałtownie chudną
Foto: TVN24 Foto: Zaczniemy oszczędzać

W przyszłym roku czteroosobowa rodzina będzie płaciła miesięcznie ponad 70 zł więcej za żywność oraz utrzymanie mieszkania niż w 2011 r - wynika z szacunków "Rzeczpospolitej". Dlatego większość Polaków będzie szukała oszczędności, kupując tańsze towary i wybierając dyskonty.

Od stycznia zdrożeje olej napędowy, węgiel, papierosy, a także odzież i obuwie dla małych dzieci. Skok cen paliw może nakręcić spiralę kolejnych podwyżek – biletów i kosztów transportu. Jeśli sprawdzą się zapowiedzi Marka Sawickiego, ministra rolnictwa, że żywność podrożeje w przyszłym roku o ok. 5 proc., przeciętna czteroosobowa rodzina (która żyje nieco powyżej minimum socjalnego) będzie wydawała na produkty spożywcze o ok. 48 zł więcej miesięcznie. Koszty podwyżek prądu, ogrzewania, wody to kolejne 26 zł.

Jeśli ktoś z domowników pali i kupuje paczkę papierosów co trzy dni, oznacza to dodatkowe 10 zł co miesiąc.

Rośnie konsumpcja

Rząd i ekonomiści prognozują jednak, że mimo wszystko w 2012 roku będziemy wydawali więcej niż w roku obecnym. Konsumpcja indywidualna ma rosnąć wolniej, ale wciąż realnie od 2,5 do 2,9 proc. Także płace mają nieco szybciej (o 1 proc.) wyprzedzać inflację.

– Odpowiedzią Polaków na kryzys jest zmiana podejścia do zakupów. Coraz częściej wybieramy tańsze produkty. Polacy czekają z poważniejszymi zakupami do wyprzedaży. Szukają też sklepów z lepszą cenowo ofertą – tłumaczy Jakub Borowski, główny ekonomista Kredyt Banku. Wartość zakupów w dyskontach, dużych i tanich sieciach, jest o jedną czwartą wyższa niż rok temu.

Niektóre podwyżki od początku 2012 roku (w proc.):

energia elektryczna - 5,1

olej napędowy - 3,5

papierosy - ok. 10

węgiel - 5-7

woda 5-15

ciepło ok. 10

podwyzki 2012

mn/ ola/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane