• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

"Nasze pasztety są bezpieczne"

"Nasze pasztety są bezpieczne"
Foto: sxc.hu Foto: Irlandzkie świnki nakarmiono skażoną paszą

Polskie firmy badają swoje produkty wytwarzane z irlandzkiej wieprzowiny. "Wyroby mięsne produkowane w Wielkopolskiej Wytwórni Żywności Profi SA są bezpieczne dla zdrowia. Sprawdził to Państwowy Instytut Weterynaryjny" - deklaruje zarząd pasztetowego potentata.

W oświadczeniu firmy Profi znalazły się załączniki ze szczegółowymi wynikami kontroli przeprowadzonej w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. - Otrzymaliśmy z PIW jednoznaczne wyniki badań, które potwierdzają całkowite bezpieczeństwo i pełną zgodność z normami obowiązującymi zarówno w Polsce jaki i w całej Unii Europejskiej - czytamy w piśmie firmy.

Firma czeka teraz na decyzję Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego o dopuszczeniu tych produktów do sprzedaży. Partia towaru została wstrzymana, gdy okazało się, że do jej wyprodukowania uzyto irlandzkich surowców.

Również firma Agro-Pro, producent smalcu, w którym odkryto dioksyny, oświadczyła, że partia jej produktu trafiła do jednej tylko hurtowni, z której - po stwierdzeniu, że może być skażonz - natychmiast została wycofana.

We wtorek kielecki sanepid poinformował, że do kilkunastu sklepów i hurtowni w województwie świętokrzyskim trafiły pasztety firmy Profi, które mogły zawierać dioksyny. Służby sanitarne wstrzymały obrót tym produktem.

Dioksyny w mięsie wykryto w Irlandii podczas rutynowego badania. Wieprzowinę wycofano ze sklepów, a przyczyną skażenia mięsa okazała się zatruta pasza. Do Polski z Irlandii trafiło ok. 700 kg wieprzowiny, głównie w postaci wątroby i boczku. Jak dotąd niebezpieczne dioksyny wykryto w dwóch partiach boczku. Według służb sanitarnych nie trafiły one do sklepów.

kaw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane