• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

"Nasze magazyny gazu są pełne"

"Nasze magazyny gazu są pełne"
Foto: TVN24 Foto: Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki (PO)

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld uważa, że Polska nie musi się obawiać przerw w dostawie gazu. Gdyby jednak takie nastąpiły, mamy wystarczające zapasy i możliwość przerzucenia tranzytu gazu na granicę z Białorusią. W czwartek Rosja całkowicie wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę z powodu zaległości płatniczych.

- Sytuacja na Ukrainie związana z konfliktem z Gazpromem oczywiście nie jest sytuacją komfortową ani dla Polski, ani dla Unii Europejskiej. Około 25 proc. gazu dla Unii i Polski idzie przez Ukrainę - powiedział Szejnfeld w TVN24.

Rosja zapewnia, że dostawy do innych krajów nie zostaną obniżone. Mimo to mamy możliwość przerzucenia tranzytu gazu na granicę z Białorusią. To jednak ponownie pokazuje, jak ważne jest zapewnienie dostaw gazu także z innych źródeł.

Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki

Zdaniem ministra, decyzja koncernu ma jednak przede wszystkim ekonomiczne podłoże. - Choć niektórzy komentatorzy doszukują się politycznych przyczyn - dodał.

Polska bezpieczna

Adam Szejnfeld uspokaja, że nie musimy obawiać się przerw w dostawach gazu z Rosji.

- Polska co prawda nie ma tak zasobnych magazynów gazu, jak Unia Europejska, ale nasze magazyny są pełne. W każdej chwili możemy ich użyć i mamy na określony czas bezpieczeństwa - powiedział.

Zapasy wystarczą, jak podkreślił minister, nawet na kilkanaście dni.

PGNiG potwierdza

Gdyby tego było mało, Polska ma jeszcze jedno możliwe rozwiązanie.

- Rosja zapewnia, że dostawy do innych krajów nie zostaną obniżone. Mimo to mamy możliwość przerzucenia tranzytu gazu na granicę z Białorusią. To jednak ponownie pokazuje, jak ważne jest zapewnienie dostaw gazu także z innych źródeł - dodał.

Rzeczniczka PGNiG, Joanna Zakrzewska także zapewniła, że dostawy do Polski nie zostały w żaden sposób zakłócone.

- W tej chwili gaz z kierunku ukraińskiego płynie zgodnie z kontraktem, w takiej ilości w jakiej jest zakontraktowany. Niemniej z uwagą patrzymy na to, co się dzieje i jesteśmy przygotowani na różne warianty.

sm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane