• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nasze drogie śmieci

Nasze drogie śmieci
Foto: TVN24 Foto: Będzie coraz drożej

Czeka nas duża podwyżka opłat za wywóz śmieci - zapowiada "Gazeta Prawna". Od nowego roku trzeba będzie zamknąć małe, niespełniające unijnych wymogów wysypiska. Tych, które normy spełniają, jest mało - i trzeba do nich śmieci wozić daleko.

Do końca roku zostaną zamknięte wysypiska, które nie spełniają norm ekologicznych. W miejsce składowisk miały powstać nowoczesne zakłady, ale wciąż ich nie ma. Dla samorządów to problem z wywozem śmieci, dla mieszkańców to wzrost cen.

"GP" przytacza przykłady: w województwie podlaskim trzeba zamknąć 41 składowisk odpadów komunalnych (więcej niż połowę obecnie funkcjonujących), w lubelskim prawie sto, w mazowieckim – 42, w dolnośląskim – 30, a w zachodniopomorskim – 11.

Ekologicznie - znaczy drożej

Wobec Unii Europejskiej zobowiązaliśmy się do likwidacji tych wysypisk, które nie spełniają norm ekologicznych. Ponadto Krajowy Plan Gospodarki Odpadami zakłada, że nie będzie budowy małych, lokalnych wysypisk - tylko w każdym województwie powstanie po kilka lub kilkanaście dużych zakładów zagospodarowywania odpadów.

"Problem w tym, że zdecydowanej większość zakładów jeszcze nie ma, a wysypiska zamknąć trzeba" - pisze "GP".

Wyjściem dla tych, którzy muszą zamknąć własne wysypisko, jest wywożenie śmieci do sąsiadów. Śmieci wędrują na coraz większe odległości - a za transport płacą mieszkańcy. Odpady z Olsztyna wozi się do odległego o 65 km składowiska w Mławie (woj. mazowieckie). Koszt: ok. 200 tys. zł miesięcznie. Śmieci ze Szczecina jadą na składowisko w Rymaniu – ok. 120 km od miasta.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane