• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nasza gospodarka przyspieszyła: PKB w IV kw. wzrósł o 4,4 proc.

Nasza gospodarka przyspieszyła: PKB w IV kw. wzrósł o 4,4 proc.
Foto: TVN24 Foto: Polski Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2010 był o 4,4 proc. wyższy niż przed rokiem

Polska gospodarka urosła w IV kwartale zeszłego roku o 4,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ten wynik okazał się zgodny z prognozami ekonomistów. W III kwartale 2010 roku wzrost był niższy: 4,2 proc. (licząc w skali roku).

Wynik IV kwartału 2010 jest najwyższy od czasu "przedkryzysowego" III kwartału 2008 roku.

Jak podał GUS, w IV kwartale 2010 r. czynnikiem wzrostu polskiego Produktu Krajowego Brutto był popyt krajowy: jego wpływ na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł 5,6 pkt. proc. Wpływ spożycia ogółem wyniósł 3,2 pkt. proc., a akumulacji 2,4 pkt. proc. (z tego 0,3 pkt. proc. - wpływ popytu inwestycyjnego i 2,1 pkt. proc. - wpływ zmiany zapasów).

Ujemnie na nasz wzrost gospodarczy wpłynął popyt zagraniczny - czyli nasz eksport: wpływ ten wyniósł -1,2 pkt. proc.

Uciekaliśmy przed VAT-em?

Te informacje są zgodne z oczekiwaniami ekonomistów, którzy właśnie popyt krajowy uważali za motor wzrostu, podkreślając, że szczególnie wysoki był on w grudniu. 

- Ważne, jaka będzie tendencja wzrostu PKB w 2011 r., bo IV kwartał 2010 r. był wyjątkowy. Z jednej strony to tradycyjnie święta, ale też w tym roku ludzie chcieli zdążyć przed podwyżkami podatku VAT. Dlatego można powiedzieć, że te dane nie są do końca reprezentatywne, są 'podkręcone' - zauważa wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.

W jego opinii istotny będzie wzrost w I kwartale 2011 r. i w kolejnych kwartałach tego roku. - Moim zdaniem mimo wszystko te dane świadczą o niewykorzystanym potencjale, jak na taki duży kraj - potencjale, który mają polscy przedsiębiorcy. Nie są to nadal wartości, które były przed kryzysem - podkreślił.

- Nie są to dane złe, ale w żaden sposób nie dają jeszcze takiego 'urzędowego optymizmu', że wszystko w Polsce jest OK - podsumował Andrzej Sadowski.

Jak utrzymać to tempo w czasach drogiej ropy?

Ministerstwo gospodarki szacuje, że w I kwartale roku 2011 nasz PKB urośnie o ponad 4,2 proc/ w skali roku, a w pierwszym półroczu nawet o 5 proc.

Analitycy zwracają też uwagę na czynniki zewnętrzne. - Wydaje mi się, że będziemy mieć wzrost gospodarczy powyżej 4 procent w pierwszych dwóch kwartałach tego roku, a w całym roku prawdopodobnie będziemy nieco poniżej 4 procent. Wszystko zależy od koniunktury zagranicznej. Natomiast pojawia się zdecydowane zagrożenie wzrostu w postaci wysokich cen ropy naftowej - mówił w TVN CNBC główny ekonomista Deutsche Bank Polska Arkadiusz Krześniak.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane