• rozwiń
  • WIG20 2182.84 -1.11%
  • WIG30 2478.57 -1.23%
  • WIG 57761.77 -1.17%
  • sWIG80 11599.18 -0.09%
  • mWIG40 3737.44 -1.89%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:31

Dostosuj

Następcę Marcinkiewicza poznamy za tydzień

Następcę Marcinkiewicza poznamy za tydzień
Foto: TVN24 Foto: Kto zastąpi w EBOiR Kazimierza Marcinkiewicza

Na początku przyszłego tygodnia dowiemy się, kto zastąpi Kazimierza Marcinkiewicza w EBOiR. Prezes NBP Sławomir Skrzypek zapowiedział, że 18-19 maja ogłosi nazwisko polskiego kandydata na nowego dyrektora w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

- Decyzja nastąpi w Kijowie, 18-19 maja - powiedział Skrzypek dziennikarzom. 18 maja w stolicy Ukrainy rozpoczyna się zjazd EBOiR.

Od roku jednym z dyrektorów w europejskim banku jest były premier Polski Kazimierz Marcinkiewicz. - Poinformowałem pana premiera Marcinkiewicza, że nie będzie ponownie powołany, kiedy skończy się kadencja. Już rozpoczęła się procedura wyłonienia naszego nowego przedstawiciela - powiedział prezes NBP. Sławomir Skrzypek zaznaczył, że przy wyborze kandydata do EBOiR zdecydują "kryteria merytoryczne".

Czego brakuje Marcinkiewiczowi?

- W przypadku EBOiR bardzo ważna jest znajomość projektów międzynarodowych i projektów bankowych, w tym unijnych. Bardzo ważna jest znajomość języków, przede wszystkim angielskiego, który jest urzędowym w tym banku. Warto też znać inne języki, żeby móc się porozumiewać z kluczowymi postaciami w zarządzie w ich ojczystych językach - powiedział Sławomir Skrzypek.

Zapewne była to aluzja do niedawnych doniesień medialnych o słabej znajomości języka angielskiego, jaką dziennikarze wykryli u Kazimeirza Marcinkiewicza. (CZYTAJ WIĘCEJ). Sam były premier zapewniał później na antenie TVN24, że "codziennie poprawia swój angielski". (CZYTAJ WIĘCEJ)

Wie co będzie robił, ale na razie nic nie powie

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz już wie, gdzie teraz będzie pracował - ale nie chce tego ujawnić. Kilka dni temu w radiu TOK FM zdradził jedynie, że prezes NBP Sławomir Skrzypek oficjalnie zapowiedział mu, iż nie przedłuży mu kontraktu w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. - Będę pracował nadal w instytucji finansowej, na pewno częściowo w Polsce - zapowiedział Marcinkiewicz w radiu TOK FM. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to międzynarodowa organizacja finansowa utworzona 1991 roku, której celem jest wspieranie przemian gospodarczych w państwach Europy Środkowej i Wschodniej przez udzielanie kredytów i gwarancji, inwestycji kapitałowych oraz współpracę techniczną.

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane