• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Naradzają się w sprawie stóp

Naradzają się w sprawie stóp
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Bogusław Grabowski: popyt trzeba było pobudzać wcześniej

Z lekkim opóźnieniem - kwadrans po 14 - Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła dwudniowe posiedzenie, na którym podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Analitycy są zgodni, że Rada pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Informacje opublikowane po ostatnim posiedzeniu wskazują, że wciąż największy wpływ na decyzje Rady ma kurs złotego. Podczas  lipcowego posiedzenia Rady został złożony wniosek o podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych. Argumentem za jego odrzuceniem była obawa przed dalszym umocnieniem polskiej waluty. Większość analityków przewiduje, że i tym razem Rada nie podniesie stóp do jesieni.

Grabowski: popyt trzeba było pobudzać wczesniej

Zachowania stóp na dotychczasowym poziomie oczekuje m.in. Bogusław Grabowski, były członek RPP, a dziś prezes Asset Management Holding. Jego zdaniem zarówno podwyższanie stóp z powodu rosnącej inflacji, jak i obniżanie dla podtrzymania popytu wewnętrznego nie zbudują trwałych podstaw rozwoju.

- Gospodarkę nie dynamizuje się poprzez ciągnięcie ją popytem. Gospodarkę trzeba zdynamizować, to jako ekonomiści mówiliśmy wielokrotnie - rok, dwa, trzy lata temu, jak było wysokie tempo wzrostu. Gospodarkę dynamizuje się od strony podażowej poprzez impulsy dla wzrostu wydajności pracy, poprzez łatwiejszy dostęp do kapitału i łatwiejsze decyzje inwestycyjne, poprzez bardzo przyjazne inwestycjom i działalności gospodarczej państwo - wyliczał Bogusław Grabowski na antenie TVN CNBC Biznes.

Potrzeba więcej informacji?

Zdaniem ekonomisty WBK Banku Zachodniego Macieja Relugi Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

W ocenie ekonomisty członkowie Rady będą chcieli poczekać na większą liczbę informacji, dotyczących polskiej gospodarki. Ekspert zwraca uwagę, że obecnie członkowie Rady zastanawiają się, czy spowolnienie gospodarcze pomoże obniżyć inflację w przyszłości.

Zdaniem eksperta, następna podwyżka stóp procentowych nastąpi we wrześniu lub w październiku. Być może członkowie RPP zechcą poczekać na nową projekcję inflacji, która zostanie przygotowana w październiku.

Decyzję w sprawie wysokości stóp RPP ogłosi w środę. Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 6 procent.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane