• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Naprzód mimo kryzysu

Chiński premier Wen Jiabao oświadczył, że mimo globalnego kryzysu gospodarczego jego kraj może osiągnąć wzrost PKB na poziomie 8 proc. Ekonomiści są sceptyczni, ale przyznają, że w Chinach plan stymulacji gospodarki wydaje się działać.

- Stoimy w obliczu bezprecedensowych trudności i wyzwań. Mimo to będziemy w stanie osiągnąć ten cel (ośmioprocentowy wzrost) - zapowiedział Wen Jiabao otwierając doroczną sesję parlamentu - Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. - Trzeba podkreślić, że prognozując wzrost PKB na poziomie 8 procent, wzięliśmy pod uwagę zarówno nasze potrzeby, jak i zdolność podtrzymania rozwoju w kraju - dodał.

Tymczasem ekonomiści z sektora prywatnego przewidują, że w 2009 roku wzrost PKB sięgnie 5,6 proc. i będzie najniższy od prawie 20 lat.

Bez bodźców

Wen obiecał ponadto "dramatyczny wzrost" wydatków w celu przeciwdziałania skutkom globalnego spowolnienia gospodarczego. Nie wspomniał jednak o oczekiwanym przez rynki programie ożywienia gospodarki na kwotę 4 bilionów juanów (586 miliardów dolarów).

Premier poinformował, że deficyt budżetowy Chin wyniesie w tym roku 950 miliardów juanów, czyli prawie 3 proc. PKB. Dla porównania deficyt w Stanach Zjednoczonych ma w tym roku wynieść 12,3 proc. PKB.

Wzrost albo zamieszki

W swoim przemówieniu Wen zapowiedział, że rząd będzie starał się zapobiegać groźbom niepokojów społecznych, które mogą wybuchnąć gdy robotnicy i rolnicy stracą pracę i zmierzą się z obniżką przychodów. Władze szacują, że już ok. 20 milionów migrujących pracowników straciło zatrudnienie w związku z zamykaniem fabryk zależnych od eksportu i załamaniem w sektorze budowlanym.

Wielu analityków twierdzi, że sytuacja nie poprawi się, dopóki nie stanie się tak na dwóch kluczowych dla Chin rynkach - w Europie i Stanach Zjednoczonych.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane