• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Najwyższa kara UOKiK-u: 339 mln zł za zmowę cementową

Najwyższa kara UOKiK-u: 339 mln zł za zmowę cementową
Foto: tvn Foto: Cementowy kartel tworzyło siedmiu największych producentów

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył w piątek 339 mln zł kary na siedem spółek tworzących kartel, który przez co najmniej 11 lat ustalał ceny i dzielił rynek cementu w Polsce. To najwyższe kary finansowe nałożone w historii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyrok sądu dotyczy decyzji prezes UOKiK z 2009 roku. Postępowanie Urzędu wykazało wówczas, że największe cementownie w Polsce co najmniej od 1998 roku dzieliły rynek, ustalając dopuszczalne udziały uczestników porozumienia oraz ceny minimalne cementu, wysokość podwyżek, terminy i kolejność ich wprowadzania.

Zdaniem Urzędu, działania przedsiębiorców biorących udział w zmowie mogły mieć negatywne skutki dla licznych podmiotów, dla których cement jest półproduktem. W szczególności dotyczyło to budownictwa, a w konsekwencji było także odczuwalne dla konsumentów. Uczestnicy rozbitego przez UOKiK kartelu posiadali blisko 100 proc. udziałów w rynku produkcji i sprzedaży cementu szarego w Polsce, a ich nielegalne, wieloletnie działania przyczyniły się do zniekształcenia konkurencji.

Niższa kara w zamian za współpracę

Kara 339 mln zł jest niższa od tej, którą początkowo chciał nałożyć prezes UOKiK, ponieważ dwie firmy zdecydowały się na współpracę z Urzędem. Złożone przez nich wyjaśnienia potwierdziły zgromadzone przez Urząd dokumenty oraz w istotny sposób przyczyniły się do wyjaśnienia sprawy. Dlatego prezes UOKiK odstąpiła od ukarania Lafarge Cement oraz obniżyła karę pieniężną wobec Górażdże Cement – na spółkę nałożono sankcję w wysokości 5 proc. przychodu.

Na pozostałych pięciu uczestników kartelu: Grupę Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz Cementownie Warta i Odra nałożono maksymalny wymiar kary przewidziany przez prawo – 10 proc. rocznego przychodu uzyskanego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Wyrok nie jest prawomocny, przedsiębiorcom przysługuje apelacja.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane